Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pěšky ze Šenova do Vídně

Kamenický Šenov - Na cestu do Vídně s naloženým trakařem plným skleněných výrobků se vydal v pondělí dopoledne Peter Rath z Kamenického Šenova. Ve chvíli, kdy odchází do důchodu, chce hlavně mladým lidem přiblížit kouzlo sklářského umění.

6.5.2008 9
SDÍLEJ:

Skláři Peteru Rathovi požehnal jeho cestu farář.Foto: Deník/Eva Vlastníková

Petru Rathovi bude letos 69 let. V Kamenickém Šenově působil před první světovou válkou jeho dědeček Štefan Rath, který vlastnil budovu dnešního muzea. Po druhé světové válce postihl celou rodinu odsun. V roce 1993 se do Šenova vrátil vnuk Štefana Ratha Peter. Chtěl obnovit zašlou slávu českého skla a zejména produkci svého dědečka, který vyráběl exkluzivní výrobky a vyvážel je do celého světa. Peter Rath je potomkem rodiny Lobmeyr. Firma J. & L. Lobmeyr působila v Kamenickém Šenově od roku 1848 do roku 1948.
Peteru Rathovi se dokonce podařilo zachránit sklárnu Jílek 1905, která byla v konkurzu. Působil v Kamenickém Šenově patnáct let.
„Peter Rath pracoval padesát let ve sklářství, z toho patnáct let zde, v Kamenickém Šenově. Teď svou činnost končí a odchází do důchodu,“ připomněla jeho asistentka Jana Duchoňová.
Po vzoru sklářů ze 16. a 17. století nyní Peter Rath absolvuje pěšky cestu do Vídně. Jeho trakař se sklářskými výrobky váží 70 kilogramů.
„Myslím si, že si lidé neuvědomují důležitost sklářské tradice. Proto je potřeba jim ji připomenout. Ekonomika nadřazená kultuře, a to by se mělo změnit,“ dal se slyšet před cestou kopírující tu, kterou podnikl v roce 1863 Georg Kreybich. „On šel do Vídně na praxi. Vídeň byla císařské město, kde žili bohatí zákazníci. Podnikl i cesty do Petrohradu, Londýna nebo Istanbulu, zkrátka do celého světa, a my takové kontakty potřebujeme také,“ zdůraznil.
Jeho cestě požehnal farář a pak už Peter Rath požádal o krátké rozloučení, aby mohl odejít podle časového plánu.
První zastávkou jsou Zákupy, v úterý dojde do Dubé a pak bude putovat přes Mělník, Prahu, Tábor, Jindřichův Hradec, Chlum u Třeboně do Rakouska. Celkem se zastaví ve dvanácti českých a osmi rakouských městech. Do Vídně dojde koncem května.
V každém městě se setká s jeho představiteli, přespí tam a bude prodávat výrobky, které veze s sebou.
Rozloučit se s Peterem Rathem přišla řada přátel i sklářů. Za všechny mu poděkoval starosta Ota Raiter. „Chci připomenout, že se kdykoliv můžete vrátit,“ řekl na jeho adresu starosta. Připomněl, že mu zastupitelé Kamenického Šenova udělili titul čestného občana za vše, co udělal pro město i rozvoj sklářské výroby.

Autor: Eva Vlastníková

6.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení