V úterý dopoledne se měl sejít ve Šluknově se starosty tamních obcí a zkusit uklidnit jejich stížnosti na počty policistů, kteří na severu slouží. Situace ve výběžku se v poslední době poměrně zklidnila, zatímco v Novém Boru se na konci října opět odehrály střety Romů s Čechy.

Nepokoje na severu Čech odstartoval 7. srpna útok skupiny Romů, vyzbrojených mačetami, na osazenstvo hospody v centru Nového Boru. Po dvou útočnících policie stále marně pátrá. O dva týdny později přišel podobný útok i v Rumburku a ulice měst na severu Čech začaly plnit protiromské demonstrace. Rušno bylo zejména ve Šluknovském výběžku.

Zde pochody několikrát hrozily pogromem, zatímco v Novém Boru se situace rychle uklidnila. Konec října a dva útoky Romů na české mladíky ale situaci změnily.

V Boru je veselo

„U nás už je celkem klid, je to i tím, že my starousedlí se tu všichni známe a nemáme mezi sebou problémy. Celé se to tak nějak zklidnilo, zato v Novém Boru, tam je to teď veselé,” řekl romský aktivista z Rumburku Jan Demeter, který má v Novém Boru kamarády.

Další romský aktivista Patrik Banga se po novoborských potyčkách dokonce tvrdě opřel do vlastních řad, někteří Romové se prý chovají jako „degeša nejtěžšího kalibru”, což je jedna z tvrdších romských nadávek, a českou většinu nesmyslně provokují.

Po útocích převelela do Nového Boru policie osm z 50 členů pořádkové jednotky, což ovšem naštvalo starosty z výběžku.

Starostové si na Kubiceho stěžovali už v polovině října; nedodržel prý slib, že se s nimi bude scházet jednou měsíčně a počty policistů nebudou klesat. Argumentovali případem dvoutisícového Velkého Šenova, z nějž bylo odveleno několik policistů, až z původních osmi zbyli jen čtyři.

Zapomínají

Na problémy severu už se zase začalo zapomínat, shodují se politici ze Šluknovska. „Mám trochu obavu z toho, že se v nastartovaných a hlavně slibovaných řešeních nebude dále pokračovat. Nevidím žádný akční plán, kde by byly seřazeny návrhy změn dle priority ani jejich financování a časový horizont,” řekl starosta Rumburku a senátor Jaroslav Sykáček (ČSSD). Zároveň potvrzuje obavy řadových obyvatel, že zklidnění situace je jen dočasné.

„Mám obavu, že se zvýšení kriminality, násilnosti i související sociální nepokoje mohou opakovat, a to dokonce ve větším měřítku. Je totiž evidentní, že po novém roce přibude lidí chudých, a tím znovu vygradují všechny negativní jevy,” dodal Jaroslav Sykáček.