VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kuchyňské křídlo hotelu Slavie se dočká nové střechy

Dubá - Rekonstrukce legendárního hotelu v Dubé pokračuje. Město chce do ruiny vrátit život.

22.3.2014
SDÍLEJ:

Interiéry hotelu Slavie tak, jak je v roce 2011 zachytil Martin Rupert.Foto: www.martinrupert.estranky.cz

Nejpozději v červnu začne další etapa rekonstrukce dubského hotelu Slavie. Město chce ze zanedbaného objektu vybudovat multifunkční a kulturní centrum. Nejdříve chce ale navrátit slávu velkému sálu, který byl v minulosti největším na Českolipsku.

V rámci druhé etapy se dočká nové střechy severovýchodní, tzv. kuchyňské křídlo. „Staticky se také zajistí narušené svislé konstrukce sálu a předsálí," řekl Deníku Petr Kmínek z odboru investic a projektových příprav města.

Interiéry hotelu Slavie tak, jak je v roce 2011 zachytil Martin Rupert.Podle něj ještě není uzavřeno zadávací řízení, neví se tedy, na kolik druhá etapa prací vyjde. Na dotaci z ministerstva kultury ale Dubá nedostane víc než 200 tisíc korun. „Zahájení prací se předpokládá nejpozději v červnu, na realizaci jsou určeny maximálně čtyři měsíce," uvádí Kmínek.

Kopie krovu

Hotel už v roce 2013, během první etapy rekonstrukce, dostal novou střechu nad sálem a předsálím, opravy se dočkaly i související objekty, například věžové světlíky. „V podstatě se vytvořila věrná kopie původního krovu, v rámci celkové ceny 2,69 milionu korun bez DPH byly kompletně vyměněny i konstrukce stropů v prvním a druhém podlaží předsálí," říká Kmínek s tím, že na etapy se pracuje jen kvůli finančním možnostem města, nikoliv kvůli technickým podmínkám. Těžko proto říci, kolik jich ještě bude následovat.

„Rekonstrukce hotelu byla zahájena z rozpočtu města, pokud bychom na výstavbu získali větší objem dotací či darů, kouskovali bychom méně a případně i realizovali jednorázově," tvrdí Kmínek.

Podle něj se město snaží co nejdříve zprovoznit sál, který byl dříve největší na Českolipsku a hrál proto významnou roli na regionální úrovni. „Rádi bychom mu tuto pozici vrátili. Máme projekt navrhující konkrétní využití jednotlivých prostor v celém rozsáhlém areálu, ale kromě jednoznačné funkce sálu se u ostatních prostor jejich využití přizpůsobí aktuální poptávce po službách," říká Kmínek.

Hotel by mohl pojmout infocentrum, knihovnu, klub seniorů či galerii. „Celková koncepce směřuje k vytvoření multifunkčního kulturního a společenského střediska města," říká starostka města Zdeňka Šepsová.

Interiéry hotelu Slavie tak, jak je v roce 2011 zachytil Martin Rupert.Hotel Slavie z perly ruinou Hotel se sálem pro 500 lidí s jevištěm a balkonem jeod roku 2004 kulturní památkou, původní budova totiž bylapostavena již roku 1898.
Legendární hotel s restaurací, kde se ještě koncem 80. let minulého století konaly kulturní a společenskéakce, na které se sjížděli lidé z celého regionu, má za sebou v posledních 20 letech smutnou historii.
Jeho majitelem na počátku 90. let minulého století bylo spotřební družstvo Jednota, které v roce1992 Slavii prodalo do rukou společnosti HS.Ta skončila v likvidaci stejně jako Banka Bohemia, která jí poskytla úvěr. Na počátku tisíciletí tak museloměsto zchátralý objekt vykoupitod správce konkurzní podstaty. „Bylo to známé centrum veškerého kulturního a společenského dění nejen pro obyvatele Dubé. A právě z tohoto důvodu jsme cítili povinnost převzít objekt do svého vlastnictví," řekl Deníku v roce 2001 tehdejší starosta Dubé Stanislav Červený.

Autor: Zdeněk Kraus

22.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení