Program koncertů Kultura přežije:
1. 11. 16.00 Waldovy Matušky
1. 11. 19.00 The Scoffers
8. 11. 19.00 Big o Band
15. 11. 16.00 Big Band CL
15. 11. 19.00 Imaginárium
22. 11. 14.00 Pubcoustic
22. 11. 17.30 The Grizzlies
22. 11. 20.00 The Peanuts
29. 11. 16.00 Duobigband
29. 11. 19.00 Divoký astma

Divadelní opony jsou stažené, kinosály zejí prázdnotou a u mikrofonů nikdo nestojí. Stejně jako ostatní odvětví i kultura se stala obětí epidemie koronaviru. V Libereckém kraji se proto zrodil projekt Kultura přežije, v rámci kterého vystoupí on-line hudební uskupení z celého regionu.

Myšlenka přivést kulturu za lidmi se vznikla už během jara při první vlně epidemie. Dovést ji do zdárného konce se rozhodl spolek Kultura. Ten vznikl v roce 2015 díky Markovi Ottlovi, Petře Loulové a přátelům, aby pomohl zvýšit povědomí o hudebních, výtvarných a hereckých talentech, které region nabízí. „Oslovili jsme s projektem zástupce města a kraje, kteří se do toho rozhodli jít s námi. Je vidět, že jim na udržení kulturního dění, alespoň v on-line prostředí, záleží,“ řekla jedna z organizátorů Petra Loulová.

Zájemci se mohou těšit na deset kapel. Jejich koncerty proběhnou on-line každou listopadovou neděli, a to na kanálech YouTube či facebookových profilech. Zájemci mohou podpořit kapely a kulturní život prostřednictvím zakoupení virtuální vstupenky na portále E-vstupenka.

#kulturaprezije na facebooku

„Čeká nás velká přehlídka talentů Libereckého kraje. Dáme jim prostor a každý si přijde na své díky velkému množství žánrů. Hned tuto neděli zahraje skupina Waldovy Matušky a rocková kapela The Scoffers,“ nastínil program Marek Ottl s tím, že jeho Big’O’Band vystoupí týden později, v neděli 8. listopadu. Role moderátorek se ujmou českolipská rodačka Markéta Červinková a Anna Provazníková.

Samotný název akce odkazuje na potřebu zachování kultury, která sice nemůže úplně zaniknout, ale bude se dlouho vzpamatovávat. „Kultura udržuje lidi, aby zůstali lidmi, obrušuje sociální hrany společnosti a vrací lidem lásku a cit do srdce i ve chvíli, kdy už nemohou ani dýchat, ani stát,“ zdůraznil Ottl.

V okolí organizátorů krachují produkční firmy, firmy zabezpečující pódiovou a zvukařskou techniku a umělci se dostávají do existenčních problémů. „Zánik kultury je pro nás nepředstavitelnou záležitostí, a bude-li to jen trochu možné, budeme se snažit o to ji v našich životech udržet,“ nastínila Loulová důvody, proč se rozhodli akci uspořádat.

„Na jaře to bylo takový první kolo v boxu. Pár ran jsme dostali, ale tři minuty to vydrží každý. Teď jsme v desátém kole, a to už dá málokdo,“ doplnil Ottl.

Podle Loulové si veřejnost myslela, že jsou umělci v pohodě, a když začali poukazovat na své existenční problémy, obdrželi negativní ohlasy. „Jsme stále stejní. Stále absolutní většina z nás podporuje správnost proti-epidemických opatření, nicméně druhým hlasem dodává, že je to dostává do opravdu velmi těžké ekonomické situace. Přesto, že člověk chce pracovat, nemůže,“ dodala.

Do muzea v Lípě virtuálně

Vyhlášení nouzového stavu ochromilo i chod příspěvkové organizace Kultura Česká Lípa, která musela uzavřít Jiráskovo divadlo, Centrum textilního tisku a původní akce a koncerty přesunout nebo zrušit. Přesto nehází flintu do žita.

„Přesun do on-line světa je jediná forma, jak lze živou kulturu nahradit alespoň zčásti. Kultura je navíc součástí každého z nás. Přináší nám emoce a dovolí na chvíli zapomenout na běžné starosti,“ upřesnila ředitelka organizace Tereza Vraná. Ta věří, že kultura jako taková přežije. „Jak fatální bude dopad na organizátory kulturních akcí, kteří mají tuto činnost coby své podnikání, na kterém jsou existenčně závislí, to je samozřejmě věc druhá,“ dodala.

Do virtuálního prostoru proniklo například i Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, kde si pro zájemce připravili zkušební aplikaci pro mobily a tablety s operačním systémem Android. Tematicky se zaměřuje na mimořádnou lokalitu vrcholně středověké a novověké hrnčířské výroby na severu Čech, a to českolipskou Hrnčířskou čtvrť.