Stejně jako řadu dalších akcí, i jarní Májovou slavnost obce Kunratice u Cvikova a s ní spojenou Oslavu založení sklárny Pačinek, zhatila opatření kvůli koronaviru. Lidé se však oblíbené akce přeci jen dočkají. A to už tuto sobotu 22. srpna. Obecní a sklářská slavnost nabídne pestrý program pro celou rodinu.

Ve 13 hodin ji před kunratickým kostelem zahájí předání nového hasičského vozu místní jednotce. Hlavní scéna pak bude po celý den hostit kapely různých žánrů, zahraje Nonstop Liberec, Emma band a Strahov. Atraktivním bodem se jistě stane vystoupení bubenické skupiny Tam Tam Batucada zakladatele české samby Miloše Vacíka, který navíc představí svou výtvarnou tvorbu v Křišťálovém chrámu v kostele Povýšení svatého kříže.

Křišťálový chrám hostí stálou expozici tvorby Jiřího Pačinka, čítající přes tři stovky skleněných objektů, lustry, velkorozměrné plastiky a další unikátní objekty. „Je to pro nás velká přednost, že ve spolupráci se sklárnou Jiřího Pačinka můžeme takto naši obec dostat do podvědomí lidí z okolí.“ uvedla Martina Černá z kulturní komise Kunratic.

Výstava ukazuje krásy Norska.
Výstava v Novém Boru ukazuje krásy Norska. Fotografie tam budou do konce září

Slavnosti mají také svůj zajímavý program v bezprostředně sousedící sklárně, kde se ve speciálním vstupu a živé tvorbě se sklem představí právě Miloš Vacík a Jiří Pačinek, tvořící své společné objekty inspirované malířovým světem. Co se skla týče, chybět nebudou ani další tradiční techniky, jako je korálkování, broušení skla, výroba skla nad kahanem, z dalších řemesel pak keramička a košíkářka.

K dispozici bude dětský dvorek s proséváním sklářského písku, cvrnkáním skleněných kuliček, bludištěm ze sklářských forem, malým Pekelným sklípkem, a dále jízdy na koních a Segway, bublinová zábava, trampolína a další atrakce. Občerstvení bude zajišťovat zbrusu nová sklářská Kantýna U pece.

Završením oslav se ve 22.00 hodin stane audiovizuální obraz Kouzelná zahrada, který za hudebního doprovodu představí Skleněnou zahradu Jiřího Pačinka nasvícenou efektovými světly a doplněnou živým foukaným a tekoucím sklem.