Do odpoledne ale opět stouplo až na 106 mikrogramů, kvalita vzduchu ve městě je tedy znovu špatná. Uspokojivá je stále v Liberci. V sousedním Jablonci nad Nisou se naopak zlepšila a podle meteorologů je nyní dobrá. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V krajském městě bylo odpoledne ve vzduchu 59 mikrogramů prachu na metr krychlový, ráno jej bylo ještě o tři mikrogramy víc. Během dne ale koncentrace vyšplhala až na hodnotu 87 mikrogramů. V Jablonci bylo ráno prachu v ovzduší přes 50 mikrogramů, odpoledne měřicí stanice uvádí hodnotu 23 mikrogramů na jeden krychlový metr.

Česká Lípa má nejvyšší i čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu. Povolený imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový v pátek odpoledne překračovaly téměř o 40 mikrogramů. Nadlimitní je denní koncentrace prachu i v Liberci, kde dosahoval 67 mikrogramů. Čistší vzduch je v Jablonci, kde koncentrace znečištění odpoledne denní limit překračovala o tři mikrogramy.

Liberecký kraj trápí zhoršené rozptylové podmínky od neděle. Podobné problémy jsou ve velké části České republiky. Nejhorší byla situace na severní Moravě nebo v Ústeckém kraji, kde musel být dokonce vyhlášen signál regulace pro podniky, které patří k největším znečišťovatelům ovzduší.

Zhoršené ovzduší může negativně působit na děti, starší osoby nebo kardiaky a astmatiky. Pohyb venku by proto zvláště ráno a večer měli omezit na minimum. Doporučuje se také větrat spíše krátce a intenzívně a dopřát tělu dostatek vitamínů.

Aktuální naměřené koncentrace znečišťujících látek - 18. 11. 2011.