VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvalita ovzduší v České Lípě nijak nevybočuje

Česká Lípa - Co všechno dýchají obyvatelé v České Lípě? Nic, co by nedýchali lidé ve srovnatelných městech.

14.6.2013 1
SDÍLEJ:

Měřící vůz vyjel na tři jiná místa po České Lípě: kvůli husté dopravě na Děčínskou ulici, Svárov a náměstí T.G.M.Foto: Deník/Vít Černý

To je jeden z výsledků detailního monitoringu ovzduší ve městě, který v dubnu provedli odborníci ČHMÚ prostřednictvím mobilní měřící stanice. „Potvrdilo se, že nejsou výrazné rozdíly v kvalitě ovzduší mezi jednotlivými částmi města. A ani ve srovnání s jinými městy jako je Děčín nebo Liberec. Zřejmě nebudeme přijímat žádná výrazná opatření ke zlepšení kvality ovzduší," uvedl českolipský místostarosta Tomáš Vlček (SLK).

Monitoring ovzduší ve městě zajišťuje stanice ČHMÚ v areálu ZŠ Sever. Právě umístění mimo hlavní zdroje znečištění kritizoval před časem předseda výboru pro životní prostředí a zastupitel Miroslav Hudce (SZ): „Na Severu se měří ovzduší v širokém okolí, škodliviny jsou rozptýlené. Údaje tak mohou být mnohem příznivější, než ve skutečnosti."

Měřící vůz proto vyjel na tři jiná místa po České Lípě: kvůli husté dopravě na Děčínskou ulici, Svárov a náměstí T.G.M. Kromě prachových částic menších než 10 mikrometrů, které se nepřetržitě měří na Severu, odborníci měřili i koncentrace prachových částic menších než 2,5 mikrometru. Ty mají výraznější vliv na lidské zdraví. Nevynechali ani oxid siřičitý, oxidy dusíku, oxid uhelnatý, přízemní ozón a polycyklické aromatizované uhlovodíky.

„Hodnoty prachových částic menších než 10 mikrometrů několikrát přesáhly hranici 24 hodinového limitu, vždy ale jen na chvíli. Při porovnání s údaji ze Severu měly křivky stejný trend. Údaje ze stanice tak lze použít pro celé město," řekla mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová. Ta doplnila, že několik krátkodobých překročení stanoveného limitu zaznamenal přístroj u polycyklických aromatizovaných uhlovodíků.

Naopak hluboko pod limitem byly koncentrace oxidů dusíku, oxidu siřičitého a uhelnatého. „Bohužel se ale ve sledovaném období pohybovaly na hranici imisního limitu nebo nad ním hodnoty prachových částic menších než 2,5 mikrometru," dodala Brožová.

Odborné měření vyjde na zhruba 150 tisíc korun. Ty půjdou z půl milionu, který odklepli zastupitelé na monitoring ovzduší. „S ohledem na výsledek měření, použijeme pravděpodobně zbylé peníze na výsadbu zeleně ve městě," doplnil Tomáš Vlček.

Autor: Radmila Pokorná

14.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Osobně vyzvednout nový exponát přijela do českolipského Fehreru starostka Nového Oldřichova Marcela Novotná.
4

Němce nadchlo muzeum. Nyní mu darovali starou stříkačku

Dobročinných topinek se na hradě prodalo 446 kusů.
11

Příběh nemocné Terezky vyvolal velkou vlnu solidarity

Policisté počtvrté vybrali nejlepšího okrskáře Libereckého kraje

Liberecký kraj – Zvítězil Jan Horáček z Příšovic.

Jan Rázl z Nového Boru se stal mistrem ČR ve čtyřhře

Liberec, Nový Bor - Tři medaile získal novoborský sportovec Jan Rázl, který hájí barvy Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci na mistrovství České republiky jednotlivců kategorie do 13 let, jehož se v Harcově zúčastnilo celkem 88 žáků a žákyň.

Mladí olympionici oblečou kolekci za půl milionu

Liberecký kraj – 94 mladých sportovců bude kraj reprezentovat na dětské zimní olympiádě, která začíná na konci ledna v Pardubickém kraji.

Vánoce se blíží. Pomáhejte. Stromů splněných přání je rok od roku víc

Liberecký kraj – A další přibývají. Obdarovat konkrétní dítě nebo člověka konkrétní věcí může přinést radost i tomu, kdo dává.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT