Nyní jim hrozí až šest let vězení. Kriminalisté podali na státní zastupitelství v České Lípě návrh na podání obžaloby.
„Jeden z obviněných mužů měl podle závěrů kriminalistů úplatky přímo nabízet. Druhý muž, jako zástupce těžařské společnosti, měl k nabízení úplatku prvního obviněného navést. Oba jsou stíháni na svobodě pro trestný čin podplacení," informoval mluvčí útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.
Těžařská firma prostřednictvím jednatele Jiřího Čecha před časem odmítla jakékoliv spojení s uplácením. Dotažení práce kriminalistů kvituje předseda sdružení Za záchranu kopce Tlustec Tomáš Řízek: „Jsme rádi za závěr policistů, že úplatek byl nabídnut. Pro nás je to jednoznačně pozitivní zpráva."
Právě jeho předchůdce Miroslava Šimonka, který před časem zemřel, a Miloslava Lomiče z českolipské pobočky Hnutí Duha oslovili obvinění muži. „Krátce před červnovým veřejným projednáváním těžby na Tlustci požádal muž, kterého policie obvinila, o schůzku Miloslava Lomiče a vyžádal si i moji přítomnost. V průběhu schůzky nabídl každému z nás 1,3 milionu korun," popsal Miroslav Šimonek loni v září Českolipskému deníku.
Vše kvůli zisku
Oba aktivisté se tehdy obrátili na policisty a další schůzky již probíhaly pod jejich dohledem. „Snahou obviněných bylo především změnit negativní postoj ekologů k těžbě. Pokud by ekologové stáhli své námitky k těžbě, usnadnili by nejen vydávání souhlasného stanoviska ministerstva životního prostředí, ale i Obvodního báňského úřadu," vysvětlil Jaroslav Ibehej.
Ten doplnil, že podle kriminalistů by si v případě povolení těžby vydělala firma zhruba 180 milionů korun za dvacet let.
Na Tlustci se čedič, který patří k nejkvalitnějším v zemi, začal těžit v roce 1988. O pár let později proti těžbě začali protestovat ekologové a místní lidé. Vadil jim hluk, prach a poničené nemovitosti v důsledku silných odstřelů v lomu. Podařilo se jim dosáhnout, aby v roce 1998 tehdejší vlastník lomu, firma Beron, těžbu zastavila.
Pět let poté ale čedič začala dobývat společnost Go Point. Ta po dvou prohraných soudních sporech s ekology opustila Tlustec v roce 2007. O rok později se současným majitelem lomu stala společnost Chlup. Od té doby usiluje o obnovení těžby.
Nevzdávají se
Loni v září získala firma souhlas s těžbou od ministerstva životního prostředí. „V současnosti běží odvolací řízení proti udělení výjimky z ochrany zvláště chráněných živočichů, kde je mimo jiné střetem spor o tzv. veřejný zájem," upřesnil Tomáš Řízek.
Obnovení těžby na Tlustci kromě sdružení jednoznačně odmítá město Jablonné v Podještědí. V samotném Brništi nejsou jednotní. Obavy panují hlavně z vysoké dopravní zátěže.