„Láďo, drž se, jsme s tebou". Transparent s tímto nápisem roztáhli včera odpoledne fanoušci fotbalového Arsenalu. Během třetiligového utkání, ve kterém Arsenal vyzval lídra tabulky z Kolína, se tak připojili k domácím hráčům, kteří se rozhodli podpořit vážně nemocného mladíka, Ladislava Hasmandu z České Lípy.

„Láááááďa Hasmanda, Lááááďa Hasmanda," ozvalo se během včerejšího zápasu několikrát z hlavní tribuny. Mladý muž, který vzbudil vlnu solidarity mezi fotbalisty i fanoušky, na včerejším zápase ale nebyl. Ani nemohl být.

Neznámá zákeřná nemoc, kterou se zatím nikdo z lékařů neodvážil diagnostikovat, způsobuje pětadvacetiletému Českolipanovi obrovské otoky na nohou. Kvůli nim se nemůže hýbat a nemůže ani sedět na vozíku. Mimo to má vážné problémy s dýcháním.

Arsenal už minulý týden na popud hráčů rozhodl, že na Láďovu léčbu věnuje výtěžek ze vstupného a hráči se v jeho prospěch vzdají v případě vítězství prémií. Málo vídané rozhodnutí mělo na včerejší zápas velký vliv.

Nedělní šlágr mezi Arsenalem a FK Kolín se hrál pro nemocného mladíka. Podpořili ho fanoušci i hráči. Rekordní návštěva

Jednak dorazila jarní rekordní návštěva 580 diváků. Pro srovnání: na poslední domácí zápas proti Domažlicím, ve kterém Arsenal rozstřílel soupeře 4:0, přišlo jen 240 lidí. A navíc i na fotbalistech, bojujících s prvním týmem tabulky, bylo včera znát, jak moc chtějí vyhrát a pomoct tak nemocnému Láďovi.

„Jsem na kluky hrozně pyšný. Dnes to bylo ubojované utkání. Mám z toho dobrý pocit," řekl po utkání kapitán týmu Jan Broschinský. Fotbalisté v utkání dvakrát vedli, dvakrát byli blízko tříbodovému zisku, ale souboj s lídrem nakonec skončil smírně 2:2. „Dali nám strašně náhodné góly. Jako by jim je někdo daroval," zlobil se Broschinský.

Hráči chtěli v případě výhry přidat část prémií za vítězství k výtěžku ze vstupného a pomoc pro Ladislavu Hasmandu ještě navýšit. Když se výhra nepovedla, rozhodli se jinak.

„Dáme mu všechno"

„Kdyby se měla dělit odměna za remízu, tak by to nebylo skoro nic a Láďovi by to nijak nepomohlo. Takže jsme se teď narychlo v kabině domluvili, že mu dáme úplně všechno a tento zápas jsme hráli zadarmo," tlumočil rozhodnutí kabiny po zápase kapitán.

„Moc jim děkuji," reagoval už předtím Ladislav Hasmanda starší, otec vážně nemocného Ládi. „Hodně nám to pomůže, protože Láďova léčba je finančně hodně náročná. Už nás to dost vyčerpalo. Láďovy léky jsou hodně drahé a bere jich velké množství."