Stěhování je naplánováno na duben příštího roku, budou mu předcházet stavební úpravy v nemocnici, které přijdou na více než 20 milionů korun. „Přesuny čekají v této souvislosti i gynekologii,“ řekl mluvčí nemocnice Petr Pokorný.

O uvolněnou budovu léčebny v Novém Boru má zájem tamní radnice. Bývalou nemocnici nechce nechat prázdnou chátrat. „Rádi bychom ji využili pro sociální služby, které zatím ve městě chybí,” řekla novoborská místostarostka Stanislava Silná. Město by rádo vytvořilo v léčebně 46 míst pro ubytování seniorů či handicapovaných.

„Jsme připraveni investovat do bezbariérových úprav i modernizace sociálního zázemí,” dodala místostarostka. Radnice už o budovu oficiálně požádala kraj, který však zatím nerozhodl, jak s nemocnicí naloží.

Českolipská nemocnice má oddělení LDN se 60 lůžky, dalších 62 získá právě převzetím novoborského zařízení. Péči o dlouhodobě nemocné by to mělo zefektivnit a zlevnit.

Projekt stěhování začal podle Pokorného už v listopadu rekonstrukcí bývalého oddělení urologie v 6. patře českolipské nemocnice. „Práce by měly skončit ještě letos a pak se tam přesune gynekologie z 9. patra,” doplnil Pokorný. Uvolněné patro pak bude přebudováno na LDN, stavební úpravy ale čekají i 8. a 4. patro nemocnice.

Českolipská nemocnice je akciovou společností, jejímž jediným vlastníkem je Liberecký kraj. Je jediným zdravotnickým zařízením na Českolipsku a slouží nejen jeho 110.000 obyvatelům, ale ve vybraných odbornostech i pro oblast Děčínska. Nemocnice s 530 lůžky hospodaří s obratem kolem 660 milionů korun.

Přestavba v souvislosti se stěhováním léčebny není letos jedinou investiční akcí - v těchto dnech nemocnice dokončila přestavbu bývalé jednotky intenzivní péče v 7. patře na jednotku dlouhodobé intenzivní péče. V příštím roce mají začít práce na zateplení budov za 160 milionů korun, na něž nemocnice získala dotace z evropských fondů.