„Toto nádherné umělecké dílo vzdává hold švýcarské přírodě. Inspirovala jsem se třpytivou krásou ledu na vrcholcích švýcarských hor. Řemeslně zpracované strukturované sklo vytváří krystalickou kompozici, která se rozprostírá po stěnách a stropě a umožňuje návštěvníkům butiku ponořit se do atmosféry ledové jeskyně ukryté kdesi hluboko v horských alpských výšinách,“ vysvětlila designérka Wanda Valihrachová z týmu firmy Lasvit. Na podzim roku 2021 ji například mohli lidé vidět při práci během proslulého IGS – mezinárodního sklářského sympozia v Novém Boru.

K instalaci bylo potřeba více než dvou tun skla, které vytvořilo finální ledovou atmosféru celé chodby. Ta má futuristický až mrazivý vzhled. „Ledová chodba dokáže člověka, metaforicky řečeno, povznést až do jiného světa. Naše umělecká skleněná architektura byla vytvořena na zakázku pro luxusní butik Cartier v Ženevě a je branou do krásné švýcarské přírody,“ komentoval šéf společnosti Lasvit Leon Jakimič.

Dodal, že u výrobce luxusních šperků a hodinek tak dílo potěší oči a mysl návštěvníků. „Věřím, že se nám podaří vzbudit emoce každého návštěvníka, který tímto butikem projde, a dokonce ho necháme krásou našich uměleckých děl ledově ztuhnout na místě,“ řekl Jakimič.

Ilustrační foto
Lípa posílila svůj kamerový systém, teď dohlíží i u sídliště Holý vrch

Další umělecká instalace od Lasvitu je nazvaná Flow a byla rovněž motivována krásou švýcarské přírody. Celek kombinuje různé povrchy a struktury. „Tvar je organický až měkký, jako by se v něm zrcadlila voda, její vlnky a oblázky mořského šelfu se spojují ve vrstvách. Kovové rámy pomáhají světelnému zdroji osvětlit instalaci v celé její kráse a díky tomu vypadá z každého úhlu pohledu úplně jinak,“ popsala Valihrachová. Svítidlo Flow je umístěno nad svatební vitrínou v samotném srdci butiku.

Nadčasová elegance

Pánskou část obchodu osvětluje umělecké dílo Ivany Zuskinové, které vyniká svou jednoduchostí a propracovanými tvary. „Rozhodli jsme se pro čiré, řemeslně zpracované skleněné trubice různých délek, abychom vytvořili dokonalý rytmus prostoru. Použili jsme téměř padesát skleněných světelných trubic. Tento druh čirého skla se dokonale hodí k broušené mosazi, díky čemuž je tento kus až fantasticky nadčasový. Svým způsobem je náš lustr krásným a luxusním šperkem,“ uvedla další z designérek Lasvitu Ivana Zuskinová.

Od požáru zámku v Zahrádkách uplynulo 20 let. Tak vypadá v ledku 2023
Budoucnost vyhořelého zámku zůstává nejistá. Univerzita zvažuje jeho prodej

Obě svítidla kombinují křišťálově čiré sklo se zlatými a bronzovými tóny. Kromě toho je v butiku umístěna plastika od výtvarnice novoborského Lasvitu Kataríny Kudějové-Fulinové, která mimo jiné vytvořila umělecké dílo Frozen Labyrinth pro stejnojmenný butik v Miláně.

Ženevský obchod Cartier se otevřel v roce 1969 a je jedním z největších v Evropě. Jeho renovace trvala několik měsíců. „Butik odkazuje na dědictví značky a přenáší ho do současnosti i budoucnosti. Celou rekonstrukci řídili designéři ze studia Moinard Bétaille,“ upřesnila mluvčí Lasvitu Anna Minaříková.

Firma Lasvit, která si postavila sídlo v Novém Boru, je lídrem světového designerského průmyslu. Založil ji Leon Jakimič. Ve svých projektech usiluje o propojení designu s uměním za využití tradičních i moderních metod a technologií. Lasvit spolupracuje s řadou umělců. Rozvíjí tradici českého sklářství tím, že propojuje mimořádné designérské, umělecké a řemeslné talenty.