Seminář se uskutečnil v zasedací místnosti v budově polikliniky a jeho úvod zajistila primářka plicního oddělení nemocnice Magdalena Popelková.

Přítomné seznámil s novinkami v diagnostice a léčbě CHOPN pak přítomné doktor Saksún. Dalšími body programu byly Intersticiální plicní procesy v podání doktorky Anderleové, nebo téma kašle v ordinaci pneumologa v podání doktora Měkyny z nemocnice v Turnově.

Posledním bodem semináře se stala aktuální otázka TBC, kterého se zhostila opět primářka plicního oddělení doktorka Popelková. Semináře se zúčastnilo přibližně šedesát osob z řad lékařů i středního zdravotního personálu.

Co je to CHOPN?

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN, COPD) je závažné onemocnění, jehož hlavním rysem je bronchiální obstrukce (omezený průtok vzduchu v průduškách), která není plně reverzibilní a vzniká na podkladě abnormální zánětlivé reakce na škodlivé látky a plyny ve vdechovaném vzduchu.

Postihuje dolní cesty dýchací, periferní průdušky (bronchiolitida), plicní parenchym (emfyzém) a plicní cévy (rozvoj plicní hypertenze). Zde se rozvíjí povětšinou neutrofilní typ zánětu se všemi jeho negativními projevy.

Vývoj tohoto onemocnění je velmi pomalý, trvá i desítky let a je také zdánlivě nenápadný.