Používání bavlněných operačních roušek a oděvů na operačních sálech se pomalu stává minulostí. Důvodem, proč bavlna z operačních sálů zmizí, je nová norma.
„Čeští pacienti budou díky ní v české nemocnici operováni za stejných bezpečnostních podmínek jako třeba ve Francii nebo Německu“, říká Tomáš Vican, prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků CzechMed.
„Nejpozději od Nového roku 2008 také naše nemocnice přejde na jednorázové rouškování a bavlna tak ve styku s pacientem docela zmizí. Nové řešení bude zajisté přínosem, i když nemocnici přijde dráž,“ podotkl tiskový mluvčí českolipské nemocnice s poliklinikou Petr Pokorný.
Novinka také vyvolá potřebu změny organizace práce na oddělení centrální sterilizace. „V současné době již na operačních sálech NsP tento moderní materiál testujeme a připravujeme se na plné využití při operacích,“ ujistil Petr Pokorný. Nejdůležitější je ale vyšší kvalita péče o pacienty i jejich bezpečnost, stejně jako ochrana zdravotnického personálu. Bavlněný materiál je totiž snadno propustný pro různé mikroby (například obávaného zlatého stafylokoka) a nevytváří přijatelnou ochranu proti proniknutí tekutin.Při používání bavlny se uvolňuje velké množství prachových částic a textilních vláken. To všechno může přispět k rozvoji pooperační infekce.
„Nahrazení bavlněných roušek netkanou textilií zvyšuje kvalitu péče o pacienta a jeho bezpečnost,“ zdůraznil mluvčí nemocnice. Pojišťovny ale se zvýšenými výdaji nepočítají, a tak změnu materiálu zaplatí nemocnice ze svého. „Věřím, že se brzy prokáže návratnost prostředků vložených do těchto moderních technologií, které zlepšují kvalitu péče o pacienta v našem zdravotnictví“, poznamenává MUDr. Miroslav Ouzký, poslanec Evropského parlamentu.