Není to poprvé, co soud poslal firmu do konkurzu. Rozhodl tak už loni v květnu. Vrchní soud ale rozhodnutí kvůli nesprávnému postupu zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Liberecký dodavatel tepla a elektřiny Lenoxa je od 12. března loňského roku v insolvenčním řízení kvůli neschopnosti dostát svým závazkům vůči věřitelům. Ti v rámci řízení přihlásili pohledávky za více než 180 milionů korun.

Největším věřitelem je Česká spořitelna, které dodavatel tepla dluží 17,62 milionu korun, a leasingová společnost Efis. Podle soudkyně Vandy Rozsypalové je s ohledem na dosavadní průběh insolvenčního řízení konkurz jediným možným řešením.

Mohou znehodnotit majetek

Lenoxa slibovala, že se v reorganizaci vypořádá se zajištěnými věřiteli v plné výši do konce loňského roku a ostatním nabízela 24 procent jejich pohledávek do pěti let. Celkem plánovala v reorganizaci rozdělit více než 54 milionů korun. Soudkyně ale reálnost návrhu zpochybnila.

„Není vůbec možné zjistit, jak dospěl dlužník k závěru, že bude moci v roce 2015 uspokojit nezajištěné věřitele z dvaceti čtyř procent, a zda svým dalším provozováním naopak úpadek neprohloubí a majetek neznehodnotí,“ uvedla ve svém rozhodnutí Rozsypalová.

Lenoxa byla delší dobu terčem kritiky kvůli přemrštěným cenám tepla, které několikrát šetřil Energetický regulační úřad (ERÚ). Lidem v Doksech a Ralsku, kde provozovala kotelny, účtovala ceny kolem tisíc korun za gigajoul. Přitom se průměrná cena v kraji pohybuje mezi 590 a 670 korun za gigajoul.

Problémy kolem liberecké teplárenské firmy vyvrcholily loni na jaře v Doksech přerušením dodávek tepla a teplé vody, s nímž se museli čtyři dny potýkat tisíce domácností, mateřská škola nebo klienti obou zdejších domů pro seniory.

Odběratelé v Doksech, radnice a některá společenství vlastníků bytových jednotek, se už loni jako věřitelé připojili do vyhlášeného insolvenčního řízení. Oproti tomu svoje pohledávky nemohlo uplatnit vedení radnice v Ralsku.

Platí daleko méně za teplo

„Neměli jsme tehdy od energetického regulačního úřadu stanovenou přesnou cenu za teplo pro naši lokalitu,“ připomněl místostarosta Ralska Václav Bilický. „Dnes je ale situace jiná, a pokud to půjde, přihlásíme se o svoje pohledávky,“ doplnil Bilický.

V obou městech, stejně jako na dalších šesti místech po republice, převzala kotelny z rozhodnutí ERÚ už loni v květnu ČEZ Teplárenská. Nový dodavatel si například v Ralsku pro letošek účtuje cenu tepla ve výši 577 korun za gigajoul, což je téměř o polovinu méně, než co ještě loni požadovala Lenoxa.

(s využitím ČTK)