Lidé na sídlišti Pražská v Doksech si dokázali vybojovat neustálými stížnostmi nižší cenu tepla od dodavatele liberecké společnosti Lenoxa. Takové štěstí ale neměli senioři, kteří žijí ve zdejším Domě s pečovatelskou službou. Těm Lenoxa na základě smlouvy vyúčtovala za loňský rok nekřesťanských téměř jedenáct set za gigajoul. Obvyklá cena za teplo se přitom pohybuje mezi 590 až 670 korunami.

„Samozřejmě, že se zlobíme. Zaplatit to musíme, ale ten pocit bezmoci, že město vůbec přistoupilo na takovou cenu ve smlouvě, je hrozný. Vždyť tu žijí nemocní a staří lidé, a tohle mají platit z důchodu,“ neskrývá pobouření jeden z obyvatelů DPS Miloš Macků. Dům s pečovatelskou službou spadá pod městský úřad, který jej spravuje v rámci svého bytového fondu.

Podepsat museli

„Dodavatel tepla navrhuje cenu a nebaví se s vámi o tom, jestli vám vyhovuje. Můžete jedině podepsat smlouvu a poté pozvat kontrolní úřady, aby zjednali nápravu. Nepodepsání smlouvy jinak znamená, že můžete v principu přijít o dodávky energií,“ říká starosta Zdeněk Krenický.

Ten připomíná, že Lenoxa proslula problematickými cenami, které si navíc pro každou skupinu odběratelů ve městě naúčtovala v jiné výši.
„Smlouvu s dodavatelem tepla za loňský rok podepsal Václav Zelenka, ředitel Správy domů, která v té době spravovala pro město bytový fond včetně domu s pečovatelskou službou,“ upřesnila vedoucí finančního odboru dokské radnice Eliška Pavinská s tím, že o DPS se stará samotné město až od letošního 1. ledna, kdy převzalo závazky za zrušenou Správu domů.

V souvislosti s tím Eliška Pavinská podotýká, že rozhodnutí Vrchního soudu o zrušení konkurzu na Lenoxu jim pořádně zkomplikovalo domáhání se neoprávněného vyúčtování za teplo.

Smlouva běží

„Všechno se zastavilo. Nemůžeme žádat kontrolní orgány, jako je Státní energetická inspekce nebo Energetický regulační úřad o přešetření vyúčtování za uplynulé roky. Navíc stále běží smlouva o dodávkách tepla s Lenoxou, i když od června dodává teplo ČEZ. Nikdo z Lenoxy totiž nereaguje na naše snahy o ukončení smlouvy,“ vysvětluje Eliška Pavinská.