Letiště Lada slaví 60. výročí, při té příležitosti pořádá Den otevřených dveří a Velký dětský den. Historie letiště je obestřena zatím tajemstvím. Jubileum je vázáno k roku 1947, kdy letiště přešlo pod záštitu Svazarmu.
„Podle historických fotek je možné říci, že se na letišti prováděly letecké pokusy již v roce 1931. Dovedeme si vysvětlit, k čemu letiště sloužilo, ale zatím nemáme materiály, které by nám význam a účel letiště potvrdily,“ řekl deníku Ladislav Smejkal z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.
Je zajímavé, že letiště tu prokazatelně bylo před rokem 1947, ale nejsou o něm žádné písemné záznamy kromě fotografií. Je velice pravděpodobné, že podléhaly vojenskému utajení a dost možná byly zničeny.
„V roce 1947 se několik nadšenců pokoušelo na letišti Lada o létání. Vzlétnout se snažili pomocí takzvaných gumy-cuků, pomocí nichž bylo letadlo roztahováno z kopce,“ uvedl Jindřich Kubíček, předseda Aeroklubu.
Válečná a poválečná historie letiště je obestřena tajemstvím. Současnost je mnohem jasnější. Letiště je nyní veřejné a přístupné lidem, nyní i dětem.
Velký dětský den, který na letišti pořádá firma Sky office JTN spolu s Aeroklubem a Parateamem Česká Lípa za spolupráce DDM Libertin, bude ve znamení Jamese Bonda.
Pro děti je připravena spousta soutěží a atrakcí. Pro správné agenty tu budou ukázky pozemní, letecké a výsadkové techniky, ukázky práce policie a hasičů.
„DDM Libertin má za úkol postarat se o to, aby se děti co nejvíce pobavily. Připravili jsme různé soutěže, ve kterých budou moci děti získat diplom „Agenta 007 Juniora“ říká Jiřina Mimrová, ředitelka Libertinu.
Všechny děti, které splní 12 úkolů „Jamese Bonda“, se zúčastní slosování o vyhlídkový let nad Českou Lípou. Akce začíná v sobotu 2. června od 10 hodin, soutěže pak od 13 hodin a končit se bude velkým slosováním v 17 hodin. Od 18. hodiny pak začne program k 60. výročí letiště Lada. Veškeré atrakce pro děti jsou zdarma a neplatí se žádné vstupné.