Prostory bývalého vojenského letiště v Ralsku–Hradčanech se zaplní vyznavači hudebního stylu hip–hop. Obyvatelům domů, které jsou v bezprostřední blízkosti letiště se nelíbí především fakt, že zde bude znít hlasitá hudba dnem i nocí.
„Musím říct, že mi tato představa moc na optimismu nepřidává. Právě hluk je to, co mi na téhle akci nejvíce vadí,“ řekl Jaroslav Sluka, který bydlí v bezprostřední blízkosti letištní plochy. Podle Jaroslava Sluky zde v minulosti při technoparty došlo k několika požárů, které hasiči zdolávali poměrně dlouhou dobu. A to je dalším důvodem pro obavy občanů.
„Je mi také líto poničených travnatých ploch, které za sebou účastníci party nechávají. Navíc v trávě žije sousta skřivanů nebo plazů, kteří tím trpí,“ posteskl si Jaroslav Sluka. Podle něj není prakticky nikdo z místních obyvatel konáním akce přísliš nadšený.
Hip–hop session bude po celou dobu svého konání ve dnech 3. a 4. srpna pod drobnohledem složek integrovaného záchranného systému. „Nepředpokládáme sice žádná větší bezpečnostní rizika, ale budeme připraveni v případě nutnosti zasáhnout,“ ubezpečil Vladimír Hysek z okresního policejního ředitelství v České Lípě.
Ruku k dílu při zajišťování bezpečného chodu celé akce přiloží i městská policie Ralsko. „Hodláme vyčlenit strážníky přímo pro tuto akci. Při kontrolách se zaměříme především na alkohol za volantem a také dodržování rychlosti,“ nastínil velitel městké policie Ralsko Oto Váradi. Na hip–hop party má podle odhadů dorazit zhruba deset tisíc lidí.
Avšak hip–hopová party není jediná, která se na Českolipsku odehraje. Již 29. července začíná Reggae Ethnic session, která se uskuteční na louce u Žizníkova. Tamní obyvatelé už mají s touto akcí své zkušenosti, protože se zde neodehrává poprvé.
„Já osobně se zrovna v těch dnech raději sbalím a vyrazím s manželem někam pryč. Vím, že bychom se prakticky nevyspali,“ vysvětlila Jana Hořejší, která má v Žizníkově chalupu. Hudba z žizníkovské louky je totiž slyšet i ve vzdálenějším okolí.
I na tuto akci bude policie dohlížet. Obyvatelům obou míst, kde se hudební party pořádají nezbývá nic jiného, než se v těchto dnech obrnit trpělivostí.