Rokenrolovou muziku z padesátých let si poslechli Jablonečtí v neděli odpoledne na Letní scéně u Eurocentra. Po koncertu následovala módní přehlídka oděvů a doplňků na téma Minulost, přítomnost a budoucnost v rámci Mezinárodního trienále Jablonec 2011, Oděv a jeho doplněk.

V rámci celorepublikových uměleckých projektů se v Jablonci koná týdenní výstava Oděv a jeho doplněk na podporu bižuterní výroby a oděvnictví, které chce takto propojit. Součástí výstavy je i Bižuterní jarmark. Až do 24. července probíhají prezentace bižuterní a sklářské tradice v Muzeu skla a bižuterie a Galerie Belveder, koncerty kapel a módní přehlídky na Letní scéně Eurocentra.

V neděli odpoledne zahájila program rokenrolová kapela Hound dogs. „Největší novinka u nás v kapele je, že jsme se před rokem a půl rozpadli, ale už jsme zase zpátky,“ zahájil koncert kytarista Jakub Dostál.

Přestože kapela hraje hlavně převzaté hity z padesátých let, koncert uvedla rychlou instrumentální skladbou Vietcong Boogie z pera frontmana kapely Johnnyho Johna. Jinak by se ovšem dali pokládat za revivalovou skupinu.

Hrají hlavně skladby Elvise Presleyho, Beatles, Little Richardse, Vince Taylora a dalších. Publikum na malý okamžik přestalo dýchat, když Johnny při třetí písničce Say Mamma během zpívání předvedl dokonalý rozštěp.

Kapela, ve složení Johnny John – zpěv a kytara, Jakub Dostál – kytara, Matias Hartmann – basová kytara a Václav Lhota – bicí, zahrála pětačtyřiceti minutový koncert. Po přehlídce největších rokenrolových hitů přišla na řadu přehlídka oděvů a doplňků rozdělená do tří částí: Minulost, přítomnost a budoucnost.

Minulost reprezentovala ojedinělá světová kolekce Waldes z muzea pražského továrníka Jindřicha Waldese. Tu zde představují velmi originálním způsobem. Jednotlivé šperky, přezky, spony a knoflíky v nadživotní velikosti předvádějí modelky na papírových šatech. „Nejstarší předměty pochází z doby železné a nejmladší z období secese,“ informovala moderátorka přehlídky.

Tento projekt volně navazuje na výstavy skla a bižuterie pořádané v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech a výstavy oděvů, které se konaly v letech 1998, 2000, 2005 a 2008.

Modelům s doplňky z těchto let patří v harmonogramu show další půlhodinka. Jde o oděvy návrhářů z celé republiky, které byly ozdobeny bižuterními doplňky z jabloneckých fi­rem.

„Poslední část módní přehlídky s názvem Budoucnost byla v rukou studentů uměleckoprůmys­lových a odborných škol z celé České republiky,“ uvedla třetí část přehlídky komentátorka. Žáci středních a vysokých škol se inspirovali předchozími přehlídkami a vytvořili modely v antickém, barokním, secesním či retro stylu.

Letošního ročníku se zúčastnilo třiatřicet předních oděvních návrhářů a bižuterních firem a jedenáct uměleckoprůmys­lových a odborných škol z naší republiky.

Bižuterní jarmark probíhá od 16. do 24. července od 14 do 17 hodin v areálu Eurocentra. Křest publikace Jablonecké výstavy se uskuteční 21. července v 17 hodin v hlavní budově muzea. Součástí křtu bude rovněž přednáška Jany Nové, autorky publikace.

Během celého týdne zahrají na Letní scéně další kapely vždy od 15 hodin, po kterých bude následovat od 16 hodin módní show. Na tento projekt volně navazují i tvůrčí dílna a seminář o módních trendech příštího období. Tyto dvě akce se uskuteční v září.

Zpracovala Hana Langrová