Brány hradu Lipý v České Lípě se otevírají příznivcům kinematografie i letos, konkrétně každý čtvrtek a pátek. Obecenstvo láká na různorodou skladbu filmů od českých klasik, jako je Adéla ještě nevečeřela, až po nejnovější pokračování ságy Star Wars.

„Díky rozličnosti filmů si každý může vybrat přesně to, co se mu líbí,“ řekla ředitelka organizace Lipý Jiřina Kučerová. Vstupné 80 korun je jednotné. Také letos platí akce, kdy je každý čtvrtý zhlédnutý film zdarma.

Nové letní kino otevřeli v Zámeckém parku v Doksech, najdete ho tam ale jen v červenci. „V srpnu chceme promítat na jiných zajímavých místech, třeba na pláži nebo v Masarykových sadech. Máme výhodu přenosné techniky,“ popsal manažer kulturních akcí v Doksech Petr Hozák.

Také sestavováním programu se kino odlišuje od ostatních. Ten srpnový si vyberou lidé. „Začátkem týdne vždy spustíme hlasování na sociálních sítích, lidé si tak sami vyberou na nedělní promítání film, který se jim líbí,“ dodal Hozák. Cena vstupného je 100 korun pro dospělé a 50 pro děti.

V Mimoni se za filmem můžete vydat na fotbalový stadion. Chybějící zázemí vyřešili spoluprací s externí firmou. „Fotbalový klub TJ Jiskra poskytuje zdarma hřiště i elektřinu, díky tomu se nám podařilo udržet nízké vstupné,“ vysvětlil předseda fotbalového oddílu Marek Steinfest. Cena je stejná jako na hradě Lipý, tedy 80 korun.

Zcela zrekonstruovaný areál letního kina čeká návštěvníky ve Cvikově. Kromě toho potěší i nejnižším vstupným, tedy 50 korun, prvního září bude kino dokonce promítat zdarma.

V Novém Oldřichově promítali zkraje prázdnin také zdarma. Jednalo se o snímek Léto s kovbojem natáčený v nedalekém Kamenickém Šenově. Další představení u Centra pro vzdělávání a kulturu plánují až na srpen.

Za filmem se můžete vypravit ještě do Nového Boru nebo na koupaliště Nedamov u Dubé. Za promítání v Horových sadech zaplatíte 70 korun, v Nedamově pak mezi 40 a 80 korunami.

Marek Jungwirth