VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letos lidé šetří i na hračkách

Českolipsko - Rodiče odolávají žadonění dětí. Hračkářství hlásí nízké tržby. „Třeba ti to přinese Ježíšek,“ jsou nejčastější odpovědi rodičů, když dítě škemrá a nedá pokoj. Tak nyní na mnoha místech regionu vypadají předvánoční nákupy.

21.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Pech

Rok od roku se výdaje na vánoční svátky, dárky a další náležitosti snižují. Někdo se s tím ovšem nesmíří, tak nedostatek peněz řeší půjčkou. Ta se ale může stát pomyslným Damoklovým mečem, který nad rodinou bude viset a hrozit splátkami několik let za jedny přepychové Vánoce.

„Když lidé vidí obchody plné lidí v reálu i v televizi, cítili by se méněcenní, kdyby zůstali mimo. Neuváží, že plné obchody zdaleka neznamenají, že v nich každý nakupuje,“ upozornil českolipský psycholog Miroslav Hudec s tím, že kdyby snad přece člověk zaváhal, právě předvánoční marketingová masáž jej do obchodu doslova postrčí.

„Děti jsou proti reklamě bezbranné, ony si reklamní tlak neuvědomují, podléhají mu podvědomě a necítí to jako něco špatného,“ poznamenal Miroslav Hudec.

„Maximálně se mohou cítit nešťastné, když se jim na rodičích nepodaří udyndat a vyprosit, vyvzdorovat či vyplakat svůj vysněný dárek.“ Z toho vyplývá, že zároveň s dětmi jsou nejzranitelnější i jejich rodiče a další blízcí, na které pak dopadnou případné následky neuváženého nakupování, případně neuvážených půjček.

„Kdo ví, možná jim všechny ty následné trable stojí za ten okamžik, který s dětmi zažijí u stromečku při rozbalování dárků. A možná si pomyslí, že to ostatní budou řešit, až to přijde,“ dodává Hudec.

Kupuje se hlavně jídlo

„Už první adventní týden v hypermarketu Interspar Česká Lípa byl opravdu zdařilý. V porovnání s předchozími týdny se zvedl průměrný nákup o třináct procent a celková tržba o dvacet tři procent,“ poznamenala k začínajícím vánočním nákupům mediální zástupkyně společnosti SPAR Kateřina Řeháková.

Jak doplňuje, z dosavadních tržeb je znatelné, že zákazník je ochoten utratit v období letošních Vánoc stejnou částku a někdy i vyšší než v předchozích letech. Vánoční pohodu musí dokreslovat hlavně dobré jídlo, to se v nákupech objevuje nejčastěji.

„V druhém adventním týdnu zákazníci hypermarketů Interspar nejvíce kupovali cukrovinky a sladkosti na Mikulášskou nadílku a samozřejmě sortiment k pečení vánočního cukroví,“ upřesnila Kateřina Řeháková a dodala, že nyní je v hledáčku zákazníků drogistické a nepotravinářské zboží.

Vánoce doslova klepou na dveře a my dospělí je připravujeme především pro děti. Je tedy víc než překvapující, že hračky se ve statistikách za poslední roky objevují minimálně. Obchodníkům s hračkářským zbožím za poslední roky tržba klesá i v tomto období, kdy lze předpokládat, že kvůli dětem se nákupům bránit nebudou.

Na děti letos mnoho nezbývá

„Podle našich zkušeností kupují rodiče hračky do tří set korun, ale ideální by podle reakcí bylo zboží za stokorunu,“ podělil se o svůj postřeh Milan Lédl, majitel největšího hračkářství v České Lípě. Letošním hitem pro děti jsou figurky Gormiti a Lego do třech stovek. Ostatní zboží se sice prodává, ale prodej zdaleka nedosahuje hodnot, které zaznamenali před několika lety.

„Doufáme, že těsně před Vánocemi se obrat zvedne,“ povzdechl si Milan Lédl a poznamenal, že tržby ze začátku prosince byly horší než listopadové. Lidé letos při nákupu vánočních dárků více vybírají a hlídají si, kolik utratí. Podle prodejců i ekonomů si lidé naposledy dovolili udělat vítr v peněžence před třemi lety.

„Je to zvláštní, ale hračky na Vánoce kupují v současnosti spíš babičky a dědečkové než rodiče. Ti se dětmi umluvit nenechají a málokdy hračku dítěti koupí,“ uzavírá Milan Lédl.

Autor: Tomáš Mařas

21.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič/ka mezinárodní kamiónové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme : pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, s možností prodloužení při spokojenosti obou stran, plný úvazek. Jezdí se z České Lípy do Stuttgartu a zpět. V týdnu je možnost být i doma a víkendy jsou volné. V žádném případě se nejezdí 3 týdny v cizině., Požadujeme řidičský průkaz : C+E, První kontakt se zaměstnavatelem: telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Autoexpres - skočovský, s.r.o., 470 02 Česká Lípa 2. Informace: Jana Skočovská, +420 606 333 004;487 832 832.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Praktický lékař 600 Kč

Praktičtí lékaři pro dospělé Lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vysokoškolské vzdělání, atestaci I. stupně ze všeobecného nebo interního lékařství, bezúhonnost (výpis z rejstříku trestů), znalost práce na PC. , Nabízíme dohodu o pracovní činnosti s úvazkem maximálně 20 hodin týdně (spodní hranice není omezena). Nabízíme maximální odměnu 600/Kč hod., První kontakt osobně na adrese Věznice Stráž pod Ralskem, Máchova 260, Stráž p. R., v pracovních dnech od 6,30 hod do 15,00 hod, emailem nebo telefonicky v pracovních dnech od 6,30 hod do 15,00 hod.. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice stráž pod ralskem, Máchova, č.p. 260, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Věra Košťálová, +420 487 878 213vdoběod6:30-15:00.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 17 360 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu Referent/ka veřejných zakázek v odboru rozvoje, majetku a investic. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa: příprava, zadávání a kontrola veřejných zakázek malého rozsahu, Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa , Platové zařazení a platové podmínky: tarifní rozpětí od 17 360 do 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe, osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu:dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, Kvalifikační předpoklady a požadavky:, -min. střední vzdělání s maturitní zkouškou ekonomického nebo technického směru, popř. v oblasti veřejné správy, -orientace v základních právních normách v oblasti veřejné správy, v oblasti veřejných zakázek a obchodního práva, -samostatnost a schopnost analytického myšlení, -zodpovědný přístup k řešení problémů, -velmi dobré komunikační dovednosti, -výborná znalost práce s MS Office, -řidičské oprávnění skupiny B - aktivní řidič, Výhodou je praxe v oblasti zadávání veřejných zakázek., Uchazeč absolvuje test odborných znalostí a dovedností v oblasti veřejných zakázek., Náležitosti písemné přihlášky: jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu, o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, pružná pracovní doba, služební mobilní telefon a notebook, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění, vzdělávací kurzy, školení, možnost přidělení služebního bytu., Přílohy přihlášky: , -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, -kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 23.03.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Referentka / referent veřejných zakázek" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa., Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Městský úřad česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 24 100 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař/ka na oddělení rehabilitace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Purkyňova 1849, Česká Lípa, Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání , Nabízíme: zázemí stabilní ziskové akciové společnosti, moderní pracovní prostředí, přístrojové vybavení na vysoké úrovni, výborné finanční ohodnocení, možnosti profesního růstu, možnost trvalého vzdělávání. Dále nabízíme Zdravé stravování za zvýhodněné ceny, významnou podporu vzdělávání bez kvalifikačních dohod včetně studijního volna, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění, věrnostní kartu s maximální slevou do Nemocniční lékárny a Centra zdraví, odměny za pracovní výročí, výhodné mobilní tarify i pro rodinné příslušníky, pomoc při zajištění ubytování, společenské akce., Požadujeme: VŠ vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovanou způsobilost v oboru (případně absolvent nebo lékař se základním kmenem), morální a občanská bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor., Nástup možný ihned nebo dle dohody.. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Oddělení řízení lidských zdrojů, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
14

Jaro si ještě dá načas

Platební karta. Ilustrační foto.

Muži nakupovali na cizí kartu. Utratili skoro 3.000 korun

Kamion skončil mimo rychlostku. Řidiče v kraji překvapil sníh

Liberecký kraj – V Libereckém kraji v sobotu bouraly desítky řidičů. Policisté evidují jedno lehké zranění. 

FOTO: Od demolice obchodního domu Ještěd uplynulo devět let

Liberecký kraj – Rozhodnutí o jeho zániku vyvolalo v tehdejší době bouřlivou reakci. Přesto svému osudu neunikl a místo něj stojí obchodní centrum Forum Liberec.

FOTO: Bledule začínají zvát turisty do Pekla

Zahrádky - Jejich hlavní čas teprve přijde, už nyní ale za bledulemi do národní přírodní památky Peklo u Zahrádek na Českolipsku vyrážejí první turisté.

České hvězdy Dakaru míří do Sosnové. Na své si přijdou i lovci podpisů

Sosnová – Už nadcházející neděli 18. března se na Autodromu v Sosnové odehraje největší setkání dakarských závodníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT