Kalendář má v první řadě připomenout 24 vybraných případů z celé České republiky. Obě předchozí vydání z let 2022 a 2023 přinesla desítky cenných informací. „To dokazuje, že sebemenší poznatek může i po mnoha letech přinést zásadní průlom. Opět doufáme, že tímto pomůžeme spravedlnosti a budeme moci objasnit dosud nevyřešené,“ řekl mluvčí Policejního prezidia Jakub Vinčálek.

Kalendář distribuovali společně s Vězeňskou službou ČR do věznic po celé republice a na regionální pobočky Probační a mediační služby. Lidé mohou informace k případům posílat na e-mailovou adresu kalendar@pcr.cz. „Všechny poznatky budeme předávat pracovní skupině Tempus, která se nevyřešeným případům věnuje,“ dodal Vinčálek.

Liberecký kraj má v kalendáři hned tři zastoupení. První je pohřešovaná Alena Navrátilová, po které bylo pátrání vyhlášeno 20. ledna 1997. Původně žila v Liberci, ale od 29. října pobývala se svým dvouletým synem v Rokytnici nad Jizerou. 2. listopadu telefonovala s neznámým člověkem a kolem 18.30 odešla na údajnou schůzku, ale už se nevrátila. V době zmizení jí bylo třicet let, byla hubené postavy a měla hnědé vlnité vlasy a oči stejné barvy.

Ilustrační foto.
90. léta na divokém severu? Vraždy, vydírání, mučení, líčí expolicista

Druhým případem je vražda muže v Liberci. V neděli 12. března 2000 v odpoledních hodinách svědci zahlédli muže menší postavy se světlými vlasy a ve věku kolem 20 až 22 let, jak vybíhá z domu ve Volgogradské ulici v Liberci. O tři dny později byl za asistence policie otevřen byt třiatřicetiletého Miroslava B. V bytě našli tělo jmenovaného, který utrpěl mnohočetná poranění, bez známek života. Muž, který vybíhal z domu, byl pravděpodobně posledním, kdo se s mrtvým setkal.

Poslední pomníčkem novodobé kriminalistiky se stala čtrnáctiletá Ivana Košková, která záhadně zmizela a dodnes se pohřešuje. Psal se červenec 1997 a Ivana Košková si bezstarostně užívala léta a prázdnin. 13. července se vydala na kole z Příšovic za tetou do Svijanského Újezdu, kam už nikdy nedorazila.

Její případ ožil jako krimi podcast Pohřešovaná. Jeho tvůrcem je Petr Hátle. „Jsem stejně starý jako Ivana a také pocházím ze severu Čech. Na případ jsem narazil v tisku pár měsíců před dvacátým výročím jejího zmizení a silně se mi vybavily vzpomínky na dobu, kdy se ztratila, a jak intenzivně se o tom tenkrát mluvilo. Překvapilo mě, že se v případu neobjevily žádné nové skutečnosti, i to pro mě bylo impulsem se k případu z pozice dokumentaristy vrátit,“ popsal svou motivaci režisér.

Mohlo by vás zajímat: Požár v libereckém baru: strážník popsal, jak to vypadalo uvnitř. Dostal medaili

Zdroj: Jiří Louda