Týden náhradního rodičovství nabízí všem jedinečnou možnosti získat co nejvíce informací o tomto tématu. V současné době je v Libereckém kraji kolem 140 dětí, pro které se aktivně vyhledávají náhradní rodiny. Počet náhradních rodičů je však znatelně nižší.

„S cílem zvýšit jejich počet a zlepšit povědomí veřejnosti o náhradním rodičovství připravují Krajský úřad Libereckého kraje a neziskové organizace od roku 2015 kampaň, jejíž součástí je i konání Týdne náhradního rodičovství. Poslední dva roky je spojen s oslavou Mezinárodního dne rodiny, který celosvětově připadá na 15. května,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

V pondělí 13. května uspořádá Rodinné centrum Maják v Tanvaldu Open Day, tedy den otevřených dveří pro zájemce o náhradní rodičovství, a dále také zahradní slavnost, na které nebudou chybět grilování a hry pro rodiny.

V úterý 14. května uspořádá doprovázející organizace Centrum DAR v Turnově povídání o náhradním rodičovství s výtvarnými dílnami pro děti pod názvem Děti patří do rodiny. Stejnojmenná akce se uskuteční i v Semilech o dva dny později – ve čtvrtek 16. května.

Na sympoziu se představí i sklářský výtvarník Martin Janecký.
Nový Bor chystá hvězdné sklářské sympozium. Záštitu převzal prezident Pavel

V Novém Boru chystá organizace Rodina v centru 16. května akci s promítáním dílu dokumentárního cyklu Plné hnízdo z Libereckého kraje, ve kterém vystupuje rodina Jiroutových. Součástí besedy bude i krátká prezentace a diskuse s Ester Jiroutovou a klíčovými pracovnicemi Rodiny v centru.

Celý Týden náhradního rodičovství završí druhý ročník akce Krajský den rodiny, která se bude konat v sobotu 18. května od 15:00 do 17:30 hodin na nádvoří Liebiegova paláce v Liberci (U Tiskárny 81/1). Návštěvníci se mohou těšit na hudební a divadelní představení. Akce je pořádána za účelem oslavy Mezinárodního dne rodiny a také je poděkováním náhradním rodičům v Libereckém kraji, kteří poskytují dětem, jež nemohly vyrůstat ve své biologické rodině, náhradní domov a lásku.

Kompletní program Týdne náhradního rodičovství a bližší informace o kampani MÍT DOMOV A RODINU „Samozřejmost, nebo vzácnost?“ jsou k dispozici na webové stránce www.rodinalk.cz.

Mohlo by vás zajímat: Špatný konec se někdy dozvídáme ze zpráv, říká dobrovolnice z Bílého kruhu

Zdroj: Ladislava Sdrzallek