Podle ředitelky oboru epidemiologie krajské hygieny Jany Prattingerové mírně vzrůstá i počet nemocných chřipkou. Od začátku chřipkové sezony, tedy od září 2019, eviduje krajská hygiena 26 laboratorně potvrzených případů chřipky, z toho 25 případů chřipky typu A. „V souvislosti s tím bylo 19 osob hospitalizováno, z toho v jednom případě mělo onemocnění závažný průběh,“ popsala epidemioložka. Podle ní to odpovídá ročnímu období a výskyt chřipkového viru v tomto období není neočekávaný.

Jako prevence se doporučuje dodržovat obecné zásady osobní hygieny, časté mytí rukou a zdravá životospráva včetně dostatku pobytu na čerstvém vzduchu, pohybu, odpočinku a vitamínů.

Nepodcenit nachlazení je důležité zejména u starších a chronicky nemocných lidí nebo dětí, a to nejen kvůli možnosti onemocnění chřipkou, ale také pneumokokovou infekcí, která způsobuje zápal plic. „Zápal plic je kritický především pro seniory a nepohyblivé osoby, u kterých se v důsledku dlouhodobého pobytu na lůžku hromadí v plicích hlen, v němž se poté množí choroboplodné bakterie. Nezřídka je nutná hospitalizace. Zápal plic patří celosvětově k nejčastějším příčinám úmrtí,“ upozornil lékař Aleš Ducháček. Doporučuje, aby se lidé proti pneumokokové infekci preventivně očkovali.

Podle Prattingerové je také stále ještě možné nechat se očkovat i proti chřipce. V obou případech doporučuje konzultovat možnost očkování s obvodním praktickým lékařem či dětským lékařem.