Potraviny následně přiděluje humanitárním nebo charitativním organizacím, které poskytují potravinovou pomoc potřebným lidem. Loni se potravinové bance v Liberci podařilo shromáždit a rozdělit 110 tun potravin. Mezi největší odběratele patří organizace Naděje, která pomáhá lidem bez domova. Pomoc se také orientuje zejména na seniory, matky samoživitelky či pěstounské rodiny.

Příspěvek roste

„Potravinová banka je jediným zařízením svého druhu v kraji a jedná se o dobře fungující příklad, jak pomáhat těm, kteří to skutečně potřebují,“ zdůvodnil Jiří Löffelmann, radní pro otázky zemědělství, životního prostředí a rozvoje venkova.

Liberecký kraj je významným partnerem liberecké potravinové banky. „Na její provoz přispívá od jejího vzniku v roce 2013,“ připomněl hejtman Martin Půta. Zatímco v prvním roce přispěl kraj osmi tisíci měsíčně na úhradu energií, během dalších roků se příspěvek ustálil na 120 tisících korun, v letech 2017 a 2018 se vyšplhal na 220 tisíc korun. Loni činil 300 tisíc, stejně jako bylo vyčleněno pro letošní rok.

Pomáhají i lidé

Kromě kraje pravidelně přispívají i lidé. Například loni v listopadu nakoupili a věnovali do potravinové sbírky potraviny za několik tisíc korun. Sbírka se koná ve většině obchodních potravinových řetězců, od loňska už dvakrát ročně. Na jaře a na podzim. Letos se má uskutečnit 18. dubna.

Potravinová banka Libereckého kraje vznikla jako čtvrtá v České republice a v krajské metropoli funguje od léta 2013. Sídlí v prostorách bývalé pošty v Liberci v Rochlici. Jejím posláním je nejen pomoc lidem v nouzi, ale i boj proti zbytečnému plýtvání potravinami.