Influenceři. Tímto zvláštním slovem se v poslední době označuje sorta více či méně nezávislých tvůrců internetových videí, obrázků nebo třeba zápisků takzvaných blogů. Přes sociální sítě tito lidé komunikují se svými fanoušky po celé zeměkouli a ti na jejich doporučení často dají. Všimly si toho marketingové společnosti a teď třeba i Liberecký kraj. Pozval dvě menší skupiny „ovlivňovatelů“ na zdejší zajímavá místa, aby je tak společně předvedli světu.

Jedním z cílů projektu je ukázat cestovatelům, že na turistické mapě Česka není jen Praha, Český Krumlov nebo Telč. „Cílem tohoto čtyřdenního FAM tripu je ukázat, co všechno tu máme, jaké jsou tu zajímavé aktivity. Aby lidé zjistili, že za hodinu cesty mohou být z Prahy u nás v Libereckém kraji a že se zde mají na co těšit,“ uvedla koordinátorka návštěvy Michaela Faiglová z oddělení cestovního ruchu Libereckého kraje.

Na projektu spolupracuje s Libereckým krajem organizace CzechTourism. Výběr konkrétních blogerů či youtuberů vzešel z mezinárodní konference TBEX v Ostravě, kam dorážejí nejen ostřílené hvězdy sociálních sítí s miliony pravidelných diváků, ale i ti, kteří na příčkách sledovanosti teprve stoupají.

Zároveň se zde prezentují soukromé společnosti, zábavní areály nebo města a kraje, které chtějí s těmito různě vlivnými a zaměřenými tvůrci spolupracovat. Youtuber totiž nemusí být jen obtloustlý puberťák, který sedí u počítače, hraje hry a sprostě nadává své matce. Například Guillermo Catalano alias Decidilo z Argentiny cestuje po různých koutech světa a vysílá třeba i šestkrát denně živý přenos. Lidé mu v reálném čase píšou a doptávají se na případné detaily.

Jednou ze zastávek skupiny byl ikonický vrchol Ještědu, kde si Decidilo a spol. vychutnali východ slunce. „Během dvou hodin měl u svého videa šest tisíc zhlédnutí,“ podotkla Michaela Faiglová.

Na Českolipsku navštívila skupina například wakeboardový park v českolipské Dubici nebo zázemí cukrárny a zdejší kavárny Union. Influencerům a s nimi všem jejich sledovatelům zde ochotně předali tajemství výroby tradičních českých kremrolí. Místní cukrářka Eva Komárková se ale konkurence nebojí. „Recept na těsto stejně nemají,“ zasmála se.

To, jak mladí natáčeli syrovou hmotu na formu a následně upečený polotovar plnili, chválila. „Jsou šikovní, za čtrnáct dní jedu na dovolenou, tak mohou zaskočit,“ dodala. Asi nejlépe to šlo Američance Saře Hoffman, která na blogu Mrs. Major Hoff průběžně ukazuje nesčetně příkladů lokální kuchyně.

KONÍČEK JAKO PRÁCE

„Byl jsem už v 86 zemích, navštívil jsem všechny kontinenty kromě Antarktidy,“ pochlubil se Brit Dave Brett, podle kterého není žádné místo vyloženě špatné. „A když se mi někde nelíbí, není problém nasednout na první vlak nebo autobus a jet o kus dál. Všechno potřebné mám v batohu,“ popsal svůj způsob cestování muž známý na prakticky všech sociálních sítích jako Travel Dave UK.

Křižování planety a sdílení zážitků mnohé z těchto cestovatelů uživí. „Já k tomu mám ještě druhou práci,“ podotkla cestovatelka Crystal Le z Kalifornie, kterou na internetu najdete pod „krycím“ jménem The Petite Adventurer. Pokud se však její příspěvky z Libereckého kraje budou líbit dalším tisícům lidí, možná svůj druhý džob brzy opustí.