V loňském roce se po dlouhé době stala nositelkou ocenění obec z Liberecka – Bílý Kostel nad Nisou.

„Soutěž, která trvá již v Libereckém kraji již od roku 1995 a byla přerušena pouze dvouletou nucenou přestávku kvůli covidu, je mezi obcemi v Libereckém kraji velmi oblíbená a hlásí se jich pravidelně přibližně shodný počet,“ uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Na Českolipsku se z krajského titulu v minulých letech radovali ve Svojkově (2019), Prysku (2016), Sloupu v Čechách (2010) a Zahrádkách (2009). „Soutěže se mohou zúčastnit všechny obce, tedy i města a městyse vesnického charakteru s maximálně sedmi a půl tisíci obyvateli, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu,“ zdůraznil radní Ulvr.

Letošní novinkou je nejenom spuštění nového webu, ale i elektronizace. Obce se do soutěže nově hlásí výhradně vyplněním elektronické přihlášky po přihlášení se do systému prostřednictvím datové schránky obce na webových stránkách soutěže. Poslední podmínkou pro účast je uhrazení registračního poplatku.

Stavba koupaliště začala v březnu 2023.
Koupaliště v Dubici přivítá první návštěvníky už v sobotu. Chystá se velká sláva

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo nové ocenění v podobě fialové stuhy za inovativní řešení, se kterou se pojí odměna formou třísettisícové dotace. U dalších stuh a ocenění došlo k navýšení odměn. Stejně jako v předcházejících ročnících, i letos získá vítězná obec krajského kola nejenom finanční ocenění od ministerstva ale i zároveň půl milionu korun od Libereckého kraje.

Na návštěvu přihlášených obcí mají krajské komise dva měsíce – květen a červen. Celostátní kolo se uskuteční v prvním zářijovém týdnu. Další novinkou letošního ročníku je, že vítěze a nositele titulu Vesnice roku 2024 prozradí zástupci vyhlašovatelů soutěže 21. září v Uherském Hradišti, a ne jako doposud v Luhačovicích. Podmínky a přihlášku zájemci naleznou na webových stránkách www.vesniceroku.cz.

Mohlo by vás zajímat: HÁDANKA z Českolipska: Poznáte vesničku v regionu na fotografiích a videu?

Zdroj: Veronika Nováková