Problém by však měl vyřešit projekt Město Dubá-město bez bariér, jenž bude z velké části financovaný z dotací a díky kterému by se měly alespoň některé z rozbitých chodníků opravit.

Vedle toho v každé ze tří etap projektu vybudují v Dubé jednu autobusovou zastávku a také přechody pro chodce. „Ještě letos bychom chtěli vybudovat chodník od mateřské školy k autokempu Nedamov. Kromě něj postavíme ještě bezpečnou autobusovou zastávku v Nedamově. Nyní je tam totiž jen cedule s jízdním řádem,“ řekla starostka Dubé Zdeňka Šepsová.

Rozšíří kus silnice

Ta zároveň doplnila, že v rámci realizace první etapy projektu chtějí také rozšířit část silnice v jedné z nebezpečných zatáček v Nedamově. „V tom místě je komunikace velmi úzká a není do zatáčky vidět. Po rozšíření by pak úsek už neměl být pro řidiče tak nebezpečný,“ upřesnila Zdeňka Šepsová.

Realizace dalších dvou etap projektu by se obyvatelé Dubé měli dočkat nejpozději do konce současného volebního období, tedy do roku 2014. Ty jsou nyní ve fázi přípravy projektové dokumentace, která umožní městu získat na stavbu územní rozhodnutí a stavební povolení.

V rámci druhé etapy vznikne nový chodník od mateřinky k základní škole a k ordinaci místního praktického lékaře a samozřejmě také nová autobusová zastávka. Poslední etapa se pak bude odehrávat ve znamení stavby chodníku od základní školy na Nový Berštejn.

Pomůžou dotace

„Náklady na celý projekt se pohybují v řádech několika milionů korun. První etapa vyjde na zhruba čtyři a půl milionů. Většinu z potřebných peněz bychom ale mohli získat ze Státního fondu dopravní infrastruktury, do kterého jsme podali žádost o dotaci. Doufáme, že nám peníze přiklepnou a my budeme moci začít se stavbou první části projektu opravdu ještě letos,“ podotkla Zdeňka Šepsová.

Více než polovina obyvatel, kteří žijí v Dubé, jsou lidé starší šedesáti pěti let. Vedle toho tu je také mnoho lidí na vozíku nebo jinak handicapovaných. Přesto není projekt Město Dubá-město bez bariér zaměřený pouze na ně.

„Myslíme například i na maminky s kočárky, které často chodí na procházky po lesní cestě v blízkosti mateřinky a kde nyní bude pořádný chodník. Navíc chceme do města přitáhnout turisty a spravené chodníky jsou dobrou vizitkou,“ vysvětlila zastupitelka a předsedkyně komise pro občanské záležitosti Markéta Slezák.

Plánují další opravy

Kromě nových chodníků chtějí v Dubé zpřístupnit třeba letní kino v Autokempu Nedamov handicapovaným lidem.

„Chtěli bychom také upravit vchod na poštu, aby se tam lépe dostali například vozíčkáři nebo maminky s kočárkem. Jelikož je ale budova v městské památkové zóně, úpravy se na ní realizují obtížně. Veškeré tyto úpravy ale už nepatří do projektu Město Dubá-město bez bariér, jsou jen doprovodnými akcemi. Všechny je budeme hradit z městského rozpočtu,“ doplnila Zdeňka Šepsová.