Kácení různých stromořadí je ve většině obcí problém. Úředníci chtějí z různých důvodů stromy pokácet, avšak mezi lidmi narazí na odpor. Lidé totiž často kácení nefandí.

Se vzrostlými stromy, které rostou v jejich rodištích, jsou silně spjatí a jejich případné pokácení je pro ně citovou záležitostí. Úředníci si však často stojí za svým stejně jako tomu bylo například v Zákupech na Českolipsku, kde se lidé jen marně bránili úředníkům, kteří nechali pokácet dvě stovky vzrostlých topolů, protože jejich listí ničilo drahý tartanový povrch na hřišti místní základní školy.

Úplně obráceně to však mají v Lindavě u Cvikova. Lidé tu topolovou alej pokácet chtějí a dokonce kvůli tomu sepisují petici. Aby se tento paradox naplnil, úředníci jim pokácení povolit nechtějí. Tedy kromě starosty Cvikova, který s kácením souhlasí. „S tímto druhem stromů a v tomto stáří jsou jen samé problémy. Ohrožují lidi a nevidím důvod, proč bychom je neměli pokácet,“ říká cvikovský starosta Ivo Čeřovský.

Referentka životního prostředí cvikovského městského úřadu je však jiného názoru a především na ní osud topolové aleje závisí. „Dosud jsem neprovedla šetření, které by ukázalo, zda je kácení nutné. Vyjádřit se v této záležitosti budu moci teprve až toto šetření provedu,“ sdělila Deníku referentka životního prostředí Lucie Kolbabová s tím, že dosud žádnou žádost o pokácení stromů nedostala a i sepisování petice je pro ni novinkou. Obecně se však vyjádřila.

„Pokud jsou stromy zdravé a nikoho neohrožují, nevidím důvod k jejich pokácení. To, že někomu stíní zahradu, překážejí mu ve výhledu, nebo někomu vadí jejich padající listí, tak to rozhodně důvod k jejich poražení není,“ vysvětluje.

V tom je ale problém.

I podle jednoho ze signatářů petice Michala Vojtěcha jsou stromy vpodstatě zdravé. Lidem na místě prostě jen vadí. „Listí z nich nám ničí majetek. Nedá se tu kvůli nim pořádně zaparkovat a hyzdí obec. Ty stromy tu jsou už jen lidem pro zlost,“ říká Michal Vojtěch.

Další důvod, proč by se topoly pokácet měly, přidává jeden z místních obyvatel. „Už jsou to vysloužilé stromy a jen to tu hyzdí. Kromě toho jsou ale i nebezpečné. Rostou totiž hned vedle fotbalového hřiště a jejich kořeny vylézají na povrch, a když je mokro, tak to po nich nepříjemně klouže,“ vysvětluje Jiří Moravec. „V loňském roce po jednom z kořenů uklouzl při zápase mladý fotbalista z Nového Boru a zlomil si lýtkovou a holení kost zároveň,“ dodává na závěr.