Díky výhodnému nákupu zemního plynu, modernizaci soustavy i vyššímu prodeji tepla byly nakonec náklady nižší, než se původně předpokládalo.

Domácnosti loni platily zálohy kolem 600 korun za gigajoul, po vyúčtování se ale ukázalo, že skutečné náklady byly zhruba o 45 korun nižší. „Konečná cena pro zákazníky zásobované prostřednictvím domovních předávacích stanic tak je 555 korun za gigajoul,“ upřesnil předseda představenstva teplárny Tomáš Balcar.

Průměrná roční spotřeba českolipských domácností byla v posledním roce necelých 32 gigajoulů, za teplo a teplou vodu tak platily ročně v průměru 17.500 korun.

Českolipská teplárenská zásobuje teplem a teplou užitkovou vodu více než 11.000 domácností ve městech Česká Lípa a Dubá. Dodávky zajišťuje také pro školy, úřady, obchodní centra a další subjekty ve městě. Více než 70 procent města je tak napojeno na centrální vytápění.

Investují do rozvoje

Tamní systém patří k nejmodernějším v zemi. Jen loni a letos investuje MVV, která je majoritním vlastníkem, do rozvoje systému kolem 200 milionů korun. Takzvaný projekt COGEN II má zajistit výrobu elektrické energie a díky tomu stabilnější ceny tepla.

Českolipská teplárenská byla založena v roce 1996, od ledna 2009 je majoritním vlastníkem MVV Energie CZ, která vlastní 94,99 procenta akcií. Zbylých 5,01 procenta patří městu Česká Lípa.

Skupina MVV Energie CZ patří k největším teplárenským skupinám v zemi. Působí v 17 městech země, kde teplem a teplou vodou zásobuje více než 92.000 domácností a na 750 odběratelů z terciární sféry a průmyslu. Ve fiskálním roce 2009/2010 vyrobila skupina 4,9 milionu gigajoulů tepla a uskutečnila zakázky za 2,9 miliardy korun.