Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé jsou na peníze opatrnější

Českolipsko - Domácnosti jsou v současnosti nadmíru zadlužené, a pokud jeden z partnerů ztratí zaměstnání, pak to pro chod rodiny bývá kritické.

22.11.2010
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační snímek. Foto: DENÍK

Lidé mnohdy ani netuší, jak v takovém případě postupovat dál. Bohužel, domácnosti často ani neřeší, jak naložit se svými financemi ve chvíli, kdy jsou příjmy zajištěny.

Česká národní banka zveřejnila v rámci měnového přehledu, jak je to v Čechách se zadlužeností domácností. Statistika je neúprosná a v pololetí přesáhl celkový dluh částku jeden bilión korun. „Zatím máme s manželem práci oba,“ poznamenala Alena Spurná z České Lípy a zároveň přiznala, že neví, jak by se zachovala v případě finanční tísně.

Nezbytné znalosti pro všechny

Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který se uskutečnil na základě požadavku ČSOB, se přes šedesát procent lidí orientuje v oblasti ekonomiky a více než pětina Čechů je vysoce finančně gramotná. Českolipsko má za sebou čtrnáct seminářů v deseti obcích právě na téma finanční gramotnost.

„Návštěvnost seminářů byla velmi dobrá a každého z nich se zúčastnilo průměrně dvacet až třicet lidí z jednotlivých obcí,“ poznamenala Marcela Ottová, mluvčí českolipského úřadu práce s tím, že seminář absolvovalo celkem tři sta dvacet lidí. Interaktivní formou byly lidem nabídnuty ekonomické a finanční informace o tom, co dělat, kdy a jak danou situaci řešit.

Půjčka je často vysoce riziková

„Vzhledem ke skutečnosti, že problém rodinných financí velmi často souvisí se ztrátou zaměstnání, byla součástí seminářů také část, věnovaná hledání zaměstnání,“ upřesnila Marcela Ottová. Kolik informací absolventi využijí, ukáže čas. Účastníci v závěrech seminářů hodnotili přínos formou dotazníku a hodnocení vyzněla velmi pozitivně.

„Lidem, kteří absolvují podrobné seznámení s tokem osobních financí, s riziky, spojenými s určitým chováním v této oblasti, riziky spojenými s velmi pestrou nabídkou různých produktů a půjček, se otevírají oči,“ upozornila mluvčí ÚP Marcela Ottová. „Zjišťují, kam až by se mohli dostat, pokud nebudou správu svých financí brát vážně a bezhlavě budou reagovat na nejrůznější lákadla finančních produktů.“

„Pokud mně nabídnou nějakou úvěrovou kartu, třeba na dvacet tisíc a budu ji potřebovat, tak si ji vezmu,“ poznamenal k možnostem řešení finanční tísně Českolipan Josef Louda. Bohužel není jediný, kdo situaci řeší takto.

„Když jsme měli častá peněžní vydání, vzala se další půjčka a s ní jsme chtěli částečně uhradit i tu předešlou,“ podotýká s hořkostí o propasti dluhů Antonín Nechvátal a dodává, že to je začarovaný kruh. Takovým lehkovážným jednáním se otevírá bezedná tlama zadluženosti, ze které je těžké uniknout a není daleko k osobnímu bankrotu.

Příliš drahá nevědomost

Ministerstvo financí a Česká národní banka už před více jak dvěma měsíci oznámily, že chtějí snížit finanční negramotnost Čechů. Peněžní neznalost mnoho lidí uvrhne do nezvladatelných dluhů a je neustále nutné hlídat své finance i to, jak s nimi naložíme.

„Finanční gramotnost jako téma je běžně součástí poradenských programů, které pořádáme pro uchazeče o zaměstnání,“ upozornila Marcela Ottová s tím, že toto téma považuje úřad práce za tak důležité, že je od vzdělavatelů jednoznačně požadují. V současnosti něco málo přes třicet procent obyvatel má alespoň základní znalosti v oblasti financí a zhruba osm procent se v něm naopak zcela ztratí.

Je pravděpodobné, že lidi ponaučily nejen semináře, ale třeba i bankovní spotřebitelský úvěr, kde donedávna byly bankovní poplatky šikovně ukryty a klient v konečném důsledku půjčenou částku přeplatil i o třetinu. Většinou to zjistil ve chvíli, kdy chtěl úvěr předčasně splatit.

Autor: Tomáš Mařas

22.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
EET. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Stráž pod Ralskem - Košťálov 1:4 (0:1).
8

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Česká Lípa – Českolipská nemocnice plánuje nákladné investiční akce, nad jejichž rámec chystá změny na porodním oddělení. Žádá o podporu i starosty.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení