Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek vyhlásil, že do obchodů či do veřejné dopravy budou povinné respirátory FFP2 či dvě běžné roušky. Nad novým nařízením kroutí hlavou i ženy, které se vloni na Českolipsku pustily do šití roušek a do jejich distribuce všude tam, kde lidem chyběly.

„Chybí jasné a přesvědčivé vysvětlení, řada lidí by je nosila na tato místa i v rámci doporučení. Obávám se, že další příkazy dané situaci nijak nepomohou, jen zvýší napětí mezi lidmi. Je lepší ušmudlaný respirátor z kapsy nebo denně čerstvě vypraná rouška?“ Komentovala nově avizované ministerské rozhodnutí Irena Žalovičová, starostka města Dubá. A poznamenala, že na jaře vláda vyhlásila povinnost nosit roušky, aniž by byly k dispozici, a tenkrát městu ohromným způsobem pomohly maminky, ale i někteří pánové, kteří neváhali zasednout za šicí stroje, vyhledat všechny schované zásoby gumiček, stuh a látek.

„Dnes jsme připraveni pomoci my jim. Máme zásobu respirátorů na podatelně a stejně jako v místních obchodech i na radnici na podatelně je možné si je zakoupit v podstatě za nákupní ceny,“ řekla starostka Žalovičová. V Dubé už poslali začátkem února všem seniorům 65+ po 2 ks respirátorů „Zájemcům vozíme také obědy či nakupujeme, ale již to trvá téměř rok a místo vidiny zlepšení neustále slýcháme, jak se situace zhoršuje. S očkováním jsme zatím také příliš nepokročili,“ posteskla si.

Také podle aktivistky z Novoborska Lenky Rajsiglové, vláda nevydala žádné konkrétní informace o tom, jak účinné roušky jsou. „Manželův kolega nosí respirator nejvyšší kvality, děla neustále dezinfekci rukou a nakazil se. Jak je to tedy s ochranou. Když konkrétně tenhle jeden člověk je na sebe hodně opatrný a přitom se nakazil?“ řekla.

A pokračovala: „Vláda tvrdí, že lidé polevili. Otázkou je, proč. Protože dbali o sebe a své zdraví a vidí, že udělali pro sebe a své okolí maximum a je to neefiktivni? Proč když je člověk v kontaktu, má příznaky a jde domů, tak ho hygiena trasuje jen 2 dny zpět a přitom už tento člověk byl doma?“ uvedla Rajsiglová. Podle ní sice na jedné straně děláme opatření, snažíme se, ale efektivní to není. „Je si vláda jistá tím, co nařizuje? Věřili jsme jim a v loňském roce v první vlně se Česko spojilo a snažilo se chránit. Už je to moc dlouhé a žádná změna se nekoná,“ soudila. Je názoru, že lidem pomůže dobrá nálada a slunce, ne strach, zastrašování a věcné nařizování, které ani nedokážou dodržet. „Uvědomujeme si, že jsou tu rodiny, co nemají na oběd pro rodinu a teď jim narizujeme, aby ukrojili z rodinného rozpočtu a nakupovali roušky. Opravdu to pomůže? Bude to efektivní?“ dodala Lenka Rajsiglová.

Studentka a nyní krajská zastupitelka Markéta Červinková z České Lípy komentovala záměr ministra zdravotnictví tak, že s ohledem na situaci rozumí nutnosti chránit se více a lépe. "Ale už skoro rok nechápu, proč se vláda nedokáže poučit. Proč nevyužila českých firem, příkladem jsou nanofiltry s účinností rovající se parametrům FFP2, které se vyráběly už na sklonku března minulého roku. Máme v regionech šikovné ruce i hlavy, příprava a objednávka státu přeci mohla proběhnout dávno, tak jako to udělal Liberecký kraj," prohlásila Červinková.

Podle ní státní aparát, o kritické situaci s pandemií ví velmi dlouho: "Nevím proč se ve Strakovce pořád chovají, jako by ta děsívá čísla byla novinkou. Taková rozhodnutí mají jen jediný důsledek: okamžitou změnu obratu trhu s respirátory, vyprodané e-shopy… a bohužel, tady už manufaktura švadlenek pomoct nedokáže. Tady jen kroutíme hlavou," mínila Markéta Červinková.