Mezi skandujícími lidmi na zaplněné pláni na Letné v Praze byli v neděli 23. června i lidé z Českolipska. Volali po demisi premiéra Andreje Babiše i ministryně spravedlnosti Marie Benešové a především po změně politické kultury. Nikoliv po přepsání volebních výsledků, jak jim podsouvají kritici. Shodli se na tom, že účast na největší demonstraci od sametové revoluce v roce 1989 je nadchla atmosférou a pozitivní energií.

„Přestože se v Lípě začíná scházet skupina lidí, kterým není současná situace lhostejná, tak zatím žádné nové protesty nechystáme,“ sdělil organizátor protestních setkání v České Lípě Pavel Horáček. „Je to teprve začátek. Všechno chce svůj čas. Lidé musí pochopit, že lidství a dělání věcí podle svého nejlepšího svědomí má smysl, i umět se za tyto hodnoty postavit,“ prohlásil Horáček.

Jak Horáček poznamenal, výsledek voleb mu není lhostejný, ale to neznamená, že je z něj frustrovaný. „Výsledek voleb je odrazem společnosti. Respektuji ho a snažím se ukazovat zastávání jiných hodnot, k jakým jsem byl vychován. Lidství, ctít druhé, nelhat, nekrást, prostě pro mne standardní hodnoty,“ řekl Horáček s tím, že mu vadí, že na opačných hodnotách založil Andrej Babiš své podnikání a politiku.

„Je mi líto, že lidi nechtějí uznat chybu svého rozhodnutí z doby, kdy hledali jinou alternativu. Bohužel byli z mého pohledu zneužiti a jsou jim zástěrkou dále,“ uvedl českolipský aktivista. Jak přiznal, na jeho výzvy místním starostům a zastupitelům ANO z nich nikdo nereagoval. „Nikdo nenašel odvahu. Odvaha je to, co nám jako společnosti chybí,“ soudil Horáček.

Na Letnou z Nového Boru

Na Letnou se vypravili i lidé z Nového Boru, ze stejného důvodu, ze kterého začali před více než rokem v tomto městě pořádat demonstrace.

Dospěli prý k přesvědčení, že situace kolem osoby současného premiéra a jeho činů už přesáhla mez, kdy by mohli s čistým svědomím jen nečinně přihlížet. „Volby nevyhrávám ani neprohrávám. Chodím volit. A volím dle svého přesvědčení. Je to podobná situace jako se současnými demonstracemi,“ komentoval narážky na frustraci demonstrantů spoluorganizátor borských protestů Janek Jiříček.

Podle něj demonstrace splnily to hlavní, co od nich očekával. „Mohl jsem díky nim dát veřejně najevo, že se v naší zemi děje něco, s čím opravdu nemohu souhlasit. A tím nemyslím výsledky voleb,“ řekl Jiříček. V Novém Boru proběhlo od loňského dubna už sedm demonstrací. „Podle reakcí pana premiéra, jeho odmítání dialogu a papalášsky arogantním výrokům z poslední doby je velice pravděpodobné, že ten počet není definitivní,“ dodal Jiříček.

Pro starostu obce Prysk Jana Svitáka, který zastává i funkci náměstka hejtmana Libereckého kraje, bylo největším zážitkem vidět více než 250 tisíc občanů této země, kteří se k sobě chovali slušně a se vzájemným respektem. Na Letnou se vypravil, aby vyjádřil svůj absolutní nesouhlas s degradací lidských a morálních hodnot nejvyššími představiteli země. „Výsledky demokratických voleb samozřejmě uznávám a respektuji,“ zdůraznil Sviták, který další protesty očekává na podzim.

Proti pokřiveným hodnotám

V Praze nemohla chybět studentka a aktivistka Markéta Červinková z České Lípy. Jak uvedla, přeje si žít ve státě, kde upřímnost není slabost, kde není snadné lhát a jednat pokřiveně nebo zvýhodňovat sebe na úkor druhého, ale kde čest a odvaha jsou důkazem cti a férovosti. „Přeji si žít ve státě, kde jsou v politickém čele dobré lidské vzory, které nám jdou příkladem, které nelžou a neohýbají pravdy a nevytváří polopravdy na základě dobrého marketingu a pro svůj byznys,“ vyjádřila svůj postoj Červinková.

Nejznámější představitelka hnutí ANO na Českolipsku, starostka České Lípy a náměstkyně hejtmana, na dotaz, jak vnímá protivládní protesty, nereagovala. Na svém facebookovém profilu k tématu jen 21. června odkazuje, doporučuje článek Parlamentních listů, stejně jako její stranická kolegyně, krajská radní Radka Loučková Kotasová.