I tady jsou lidem k dispozici kondolenční listy, do kterých mohou psát své vzkazy Havlově rodině nebo se jen prostě podepsat. V pátek se poté listy seberou a příští týden odešlou do kanceláře bývalého prezidenta Václava Havla.

Další kondolenční listy jsou lidem k dispozici ještě v Městském informačním centru v České Lípě, v mimoňském muzeu nebo na radnici v Doksech. Všechny příští týden doputují do rukou Havlovy rodiny.

Ve středu započatý státní smutek nad úmrtím prvního českého prezidenta Václava Havla potrvá až do pátečního poledne. V tu dobu se totiž na Pražském hradě uskuteční Havlův pohřeb, na který se chystají přijet i významní světoví státníci.

Na příkaz českého arcibiskupa Dominika Duky by se také měly v pátek v pravé poledne na tři minuty rozeznít zvony všech kostelů a katedrál po celé republice. V tu samou hodinu by měli lidé uctít památku zesnulého prezidenta minutou ticha, vlaky by měly nahlas troubit.

V Žandově na tu samou hodinu plánují na náměstí pietní shromáždění, kde lidé zapálí svíčky.

Skláři udělali Neuchopitelnou vázu podle Havlova návrhu

Nový Bor - Červený stonek hustě posetý zhruba padesátkou trnů. Taková je Neuchopitelná váza, jejíž návrh věnoval Václav Havel k narozeninám svému blízkému příteli Bořku Šípkovi. Na jeho přání vyrobili novoborští skláři vázu, která je v současnosti u rakve Václava Havla ve Vladislavském sále Pražského hradu.

„Byl to jeho vlastní naskicovaný návrh. Dával mi ho se slovy: Tady máš malou šípkovinu. Trny musí být velké a ostré, aby vázu nemohl nikdo vzít,“ řekl Bořek Šípek. Ten chtěl, aby váza už byla v kostele sv. Anny. „To se bohužel nepodařilo. Jsem rád, že ji má u sebe nyní ve Vladislavském sále a můžu mu tak vzdát hold prostřednictvím toho, co nás spojovalo,“ doplnil Šípek.

Deset kilogramů vážící dílo připomíná stonek šípkové růže hustě posetý ostrými trny. Čtyři skláři v čele s mistrem Ivanem Kubelou z novoborské Hutě Šípek na Neuchopitelné váze pracovali půl druhé hodiny. Aby dosáhli červeně zbarveného stonku, museli do tekutého skla postupně přimíchávat zlato rozpuštěné v kyselině. Tělo vázy pak hustě osázeli zhruba padesáti různě dlouhými a širokými trny.

Neuchopitelná váza nebude na prodej, stane se majetkem nadace Vize 97.