Proti tomu, aby bylo pokáceno na čtyřicet stromů, protestují desítky lidí z Žizníkova u České Lípy. Ti odmítají tak razantní zásah do ekosystému a svůj nesouhlas vyjádřili sepsáním petice. Stromy chce pokácet nový majitel pozemku, aby mohl začít se stavbou rodinného domu.

Vykácen by měl být zalesněný strmý svah, který plní funkci větrolamu ze severní strany a zároveň je přirozenou bariérou zadržující vodu při deštích. Mezi postiženými stromy je i patnáct stoletých dubů, kdy jeden z nich má obvod kmene kolem dvou set centimetrů.

„Je to nejcennější kus zeleně, který tu máme,“ zdůrazňuje Jiří Kočandrle a vysvětluje, že zdejší půda je jílovitá, a proto je vůbec problém, aby se tu uchytil zasazený stromek. „Je to malý zázrak, že tady máme tak staré duby,“ podotýká Jiří Kočandrle. Ten je rovněž autorem petice, pod níž se podepsalo několik desítek lidí.

Jedním z nich je Karel Kratochvíl, který má v bezprostřední blízkosti chatu. „Nedovedu si představit, že by mělo najednou zmizet tolik stromů. Ty chrání malé údolíčko před větrem. Nehledě na to, že pokud ke kácení skutečně dojde, naruší se celá rekreační oblast,“ neskrývá rozladění chatař Kratochvíl.

„Vždyť se zničí celý les,“ zlobí se Jana Klovrzová, která se svým manželem rovněž podepsala petici. „Majitel tvrdí, že les je zanedbaný. Ale to přece stačí vysekat plevel a možná pokácet několik stromů, ale rozhodně ne celý les,“ dodává Jana Klovrzová. Jiří Kočandrle připomíná, že podobnou situaci již před časem řešili. Na tom samém pozemku měl být postaven již jednou rodinný dům, ale původní vlastník svůj úmysl vzdal.

„Tehdy nešlo o tak vysoký počet stromů, což jsme tolerovali. Ale vykácet prakticky celý les, to už se nám skutečně nelíbí,“ zdůrazňuje Jiří Kočandrle. Protestující lidé z Žizníkova petici už předali na českolipský městský úřad a rada města ji na svém červnovém zasedání vzala na vědomí.

Případ prošetří

„Dokument nesplňuje veškeré zákonné náležitosti petice, navzdory tomu ale případ pečlivě prošetříme,“ říká místostarosta města Česká Lípa Tomáš Vlček. Obyvatelé Žizníkova oslovili s žádostí o pomoc českolipského zastupitele Miroslava Hudce. „Základní chyba bylo už samotné zařazení do územního plánu města, kdy byl pozemek označen jako ostatní plocha. V lokalitě se přitom hodně staví a rapidně tam ubývá zeleně,“ vysvětluje Miroslav Hudec.

„Na pozemku je plánována stavba bezbariérového přízemního rodinného domu, který má větší půdorys. Odbor životního prostředí se v rámci vedeného správního řízení o povolení kácení stromů snaží o jejich zachování v maximálním počtu,“ sděluje Kateřina Amrichová, tisková mluvčí MěÚ v České Lípě.

Ve čtvrtek se v Žizníkově uskutečnilo místní šetření za přítomnosti zástupců odboru životního prostředí a účastníků řízení. Tam přišli i místní obyvatelé. Byli vykázáni s tím, že se nejedná o veřejné šetření.
„Řízení dosud probíhá a rozhodnutí nebylo vydáno,“ říká tisková mluvčí.