Mezi hlavní podmínky obnovení provozu patří omezení počtu diváků v sále maximálně na 100, vynechání každé druhé řady a možnost v jednotlivých řadách prodat maximálně dvě sedačky vedle sebe.

Této příležitosti využili i v Novém Boru. „Zájem diváků po znovuotevření kina nás potěšil. I přes přísná bezpečnostní nařízení se lidé na promítání těšili. Nejsou jich davy, ale to je dáno také nasazením filmů. Čekáme na premiéry, které by měly přijít v červnu,“ podotkla jednatelka novoborského kina Ilona Rejholcová.

Policie, ilustrační foto
Povedený trojlístek vykradl sklad i rodinný dům

Sedačky českolipského kina Crystal se poprvé zaplnily ve čtvrtek 14. května. „Zájem diváků odpovídal nutným hygienickým opatřením a nabízeným titulům, kterých v současné době není mnoho. Celkem jsme za víkend posbírali něco málo přes sto diváků,“ řekl Antonín Nevole z kina Crystal.

V Doksech se rozhodli obnovit provoz zdejšího kina Máj až v červnu, kdy by měly proběhnout dvě důležité premiéry nových českých filmů: Bourák a 3Bobule. „Návštěva kina v menších městech je v posledních letech spojena především se setkáváním a společným sdílením tohoto zážitku, tedy už nejde jen o samotné sledování filmu, jak tomu bylo v minulosti,“ řekl dramaturg kina Máj Doksy Miloslav Lomič.

Kino doma

Během karantény se zrodil projekt Vaše kino, který přenesl filmy divákovi do obývacího pokoje. U jeho zrodu stála i Jablonecká kina, která technicky vypomáhala. „Ohlas byl v rámci ostatních vod na trhu velmi příjemný. Jsme za něj rádi a víme, že řada koupených lístků byla ze strany diváků vlastně podporou kina, a za to děkujeme,“ vyjádřila vděk Petra Handlířová z Jabloneckých kin.

Kopec Tlustec.
Lidé kritizují dohodu s těžaři. Báňský úřad odmítá spekulace

S pozitivním ohlasem projektu se setkalo i Městské kino Nový Bor. „Diváci nám vyjadřovali podporu a dokonce si kupovali i několik vstupenek – za každého člena domácnosti, i když jim stačila jen jedna. Cítili jsme souznění, což nám velmi pomohlo při rozhodování znovuotevřít kino hned, jak to bylo možné,“ podotkla Ilona Rejholcová. Jako poděkování jim v červnu nabídnou zdarma pravou brazilskou kávu v kinokavárně Jiný Kafe.

Prohlubování ztrát

Crystal v České Lípě zaznamenal spíš symbolickou podporu. „Finanční ztráta je obrovská. Na dva měsíce bylo kino odříznuto od příjmů. Znovuotevření v nouzovém režimu není řešení, protože ztráty jenom prohlubuje. Netrpělivě čekám zrušení všech limitů, které nám brání rozjet provoz kina naplno,“ sdělil Antonín Nevole.

Hlavní budova Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.
Nemocnice opět testuje také samoplátce

„První divácké ohlasy byly velmi vstřícné, návštěvnost též vypadala slibně. S postupnou a stále se rozšiřující nabídkou několika dalších podobných projektů se okruh diváků začal zužovat. Přesto všem divákům děkuji za projev dobré vůle a důvěry,“ dodal Miloslav Lomič z kina Máj.