Mezi hlavní podmínky obnovení provozu patří omezení počtu diváků v sále maximálně na 100, vynechání každé druhé řady a možnost v jednotlivých řadách prodat maximálně dvě sedačky vedle sebe.

Této příležitosti využili i v Novém Boru. „Zájem diváků po znovuotevření kina nás potěšil. I přes přísná bezpečnostní nařízení se lidé na promítání těšili. Nejsou jich davy, ale to je dáno také nasazením filmů. Čekáme na premiéry, které by měly přijít v červnu,“ podotkla jednatelka novoborského kina Ilona Rejholcová.

Sedačky českolipského kina Crystal se poprvé zaplnily ve čtvrtek 14. května. „Zájem diváků odpovídal nutným hygienickým opatřením a nabízeným titulům, kterých v současné době není mnoho. Celkem jsme za víkend posbírali něco málo přes sto diváků,“ řekl Antonín Nevole z kina Crystal.

V Doksech se rozhodli obnovit provoz zdejšího kina Máj až v červnu, kdy by měly proběhnout dvě důležité premiéry nových českých filmů: Bourák a 3Bobule. „Návštěva kina v menších městech je v posledních letech spojena především se setkáváním a společným sdílením tohoto zážitku, tedy už nejde jen o samotné sledování filmu, jak tomu bylo v minulosti,“ řekl dramaturg kina Máj Doksy Miloslav Lomič.

Kino doma

Během karantény se zrodil projekt Vaše kino, který přenesl filmy divákovi do obývacího pokoje. U jeho zrodu stála i Jablonecká kina, která technicky vypomáhala. „Ohlas byl v rámci ostatních vod na trhu velmi příjemný. Jsme za něj rádi a víme, že řada koupených lístků byla ze strany diváků vlastně podporou kina, a za to děkujeme,“ vyjádřila vděk Petra Handlířová z Jabloneckých kin.

S pozitivním ohlasem projektu se setkalo i Městské kino Nový Bor. „Diváci nám vyjadřovali podporu a dokonce si kupovali i několik vstupenek – za každého člena domácnosti, i když jim stačila jen jedna. Cítili jsme souznění, což nám velmi pomohlo při rozhodování znovuotevřít kino hned, jak to bylo možné,“ podotkla Ilona Rejholcová. Jako poděkování jim v červnu nabídnou zdarma pravou brazilskou kávu v kinokavárně Jiný Kafe.

Prohlubování ztrát

Crystal v České Lípě zaznamenal spíš symbolickou podporu. „Finanční ztráta je obrovská. Na dva měsíce bylo kino odříznuto od příjmů. Znovuotevření v nouzovém režimu není řešení, protože ztráty jenom prohlubuje. Netrpělivě čekám zrušení všech limitů, které nám brání rozjet provoz kina naplno,“ sdělil Antonín Nevole.

„První divácké ohlasy byly velmi vstřícné, návštěvnost též vypadala slibně. S postupnou a stále se rozšiřující nabídkou několika dalších podobných projektů se okruh diváků začal zužovat. Přesto všem divákům děkuji za projev dobré vůle a důvěry,“ dodal Miloslav Lomič z kina Máj.