Jen pět minut ticha stačilo, aby několik stovek lidí v Novém Boru vyslalo jasný a silný signál, že nejsou spokojeni s bezpečností ve městě. Lidé, kteří bez rozdílu věku zaplnili zdejší náměstí Míru, zároveň přišli vyjádřit solidaritu s rodinami mužů zraněných po brutálním útoku v místním baru z minulého týdne, za nímž je skupina Romů.

„Naše akce, kterou svolali novoborské ženy a matky, ale neměla žádný rasový podtext. Chtěli jsme vyjádřit, že se nám nelíbí nepokoje ve městě, a pokud se nám něco nelíbí, musíme mít odvahu a nebát se výhrůžek a zastrašování. Chceme jedinou věc: aby pachatelé jakýchkoliv trestných činů byli spravedlivě potrestáni,“ řekla Sylva Medová, jedna z organizátorek shromáždění.

Ta zdůraznila, že události nelze řešit násilím a rozhodně by lidé nebo členové radikálních skupin neměli brát spravedlnost do svých rukou, ale měli by to nechat na policii a soudech.

Poklidná akce se konala v reakci na masakr, kdy minulý týden do baru vtrhla pětičlenná skupina Romů a mačetami a obušky zaútočila na hosty.

Napadení předcházel konflikt dvou mladíků s obsluhou baru, která po nich chtěla občanské průkazy. Mladíci ji začali slovně urážet, hosté se servírky zastali a mladíky z baru vyhodili. Ti se ale vrátili s dalšími třemi a zaútočili na hosty. Během tříminutového běsnění tři z přítomných zranili, nejvážněji třiatřicetiletého muže, který v liberecké nemocnici prodělal speciální neurochirurgický zákrok.

„Lékaři udělali všechno, co mohli, nyní je na organismu, jak si se vším poradí. Syn je na tom špatně psychicky, je smutný,“ řekla k zdravotnímu stavu třiatřicetiletého muže jeho matka Irena Mašková, která se rovněž shromáždění zúčastnila.

Ta říká, že i přes to, co se stalo jejímu synovi, nemá na útočníky žádný vztek. Přeje si jen, aby byli viníci potrestáni. „Potrestáni by ale neměli být jen oni, všichni víme, kdo jim vkládá zbraně do rukou,“ podotkla Irena Mašková. Tu potěšilo, že se na borském náměstí sešlo tolik lidí, kterým není lhostejné, v čem žijí. „Jen se bohužel muselo něco stát, aby se lidi dokázali semknout,“ dodala Irena Mašková.

Přišla i přítelkyně dalšího zraněného, sedmatřicetiletého Mariana. „Už je z nemocnice doma, je na tom psychicky velmi špatně. Nic si z útoku nepamatuje, jen kopající boty. Když tam vtrhli, seděl zády ke dveřím,“ popsala Marie Litošová.

„Byl v tom baru poprvé,“ přidala v slzách matka Jaroslava Kopecká. Ta odmítá, že by byl její syn skinhead. „Je to normální kluk, který má děti a stará se o rodinu. Ostříhaný nakrátko je kvůli práci, dělá truhláře, a ne kvůli nějakému přesvědčení,“ dodala Jaroslava Kopecká.

„Každou chvíli se tu něco děje, někdo se rve, napadnou vás bez důvodu, ale policie, jak městská tak státní s tím nic nedělá,“ řekl jeden z účastníků shromáždění Rudolf Hovorka.

Poklidná atmosféra

Shromáždění se nezúčastnil žádný z novoborských Romů. „Obešel jsem všechny rodiny a všem jasně řekl, aby na tu demonstraci nechodili a nezadali příčinu k nějakému útoku,“ sdělil šéf místního Česko-romského občanského sdružení Štefan Gorol.

Kvůli možným útokům se mezi lidmi pohyboval rovněž liberecký antikonfliktní tým. „Akce proběhla v poklidné atmosféře a bez jediného incidentu,“ řekl jeden jaho členů.

To potvrzuje i českolipská policejní mluvčí. „Na dnešní den jsme v Novém Boru posílili zejména pořádkové hlídky, v záloze jsme měli i pořádkovou jednotku, které ale nebylo zapotřebí. Hlídky zůstávají ve městě i po skončení akce,“ informovala Baláková.

V souvislosti s brutálním útokem obvinila vyšetřovatelka z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví tři muže ve věku 37, 15 a 17 let. Nejstaršímu z nich hrozí 8 až 12 let za mřížemi. Dalším dvěma vzhledem k jejich věku pak maximálně šestiletý trest. Všechny soud poslal do vazby.

Policisté v současnosti pátrají po dalších dvou útočnících, šestatřicetiletém Antonínu Sinu a devatenáctiletém Jakubu Žigovi.

Antonín Sinu.
Jakub Žiga.

Sinu měří 175 až 185 centimetrů. Má svalnatou až zavalitou postavu, snědou pleť a hnědé oči. „Nosí bradku a vlasy si nechává vyholit na pleš,“ popsala jej mluvčí. Žiga je stejně vysoký, má středně silnou postavu a hnědočerné, po stranách velmi krátce vystříhané vlasy. V levém uchu nosí náušnici, zřejmě s křížkem.

„Hledaní muži jsou nebezpeční a policisté občanům rozhodně nedoporučují, aby se je pokoušeli sami zadržet,“ zdůraznila českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Informace potřebné k jejich dopadení je možné policii sdělit na kterékoliv policejní služebně nebo prostřednictvím linky 158.