Bez tepla se od pondělí ocitla třetina města Doksy. Na dluhy provozovatele místní kotelny, firmy Lenoxa z Liberce, doplatila nejen mateřinka s více než sto čtyřiceti předškoláky, ale také senioři v domě s pečovatelskou službou a domě pro seniory, téměř sedm stovek domácností na sídlišti Pražská a radnice. Ti všichni se budou muset obrnit trpělivostí, teplo minimálně do středy odpoledne nebude.

RWE řeklo dost

Neúměrně vysoké dluhy už odmítl ignorovat dodavatel plynu RWE a dodávky plynu do místní kotelny zastavil. „S firmou Lenoxa vyjednáváme permanentně již delší dobu a už nechceme, aby na odběrném zařízení v Doksech rostly další dluhy,“ říká tiskový mluvčí RWE Pavel Zajíc. Podle něj společnost ví, že na její rozhodnutí doplatí hlavně lidé, a proto RWE nepřistoupila k odstavení už v zimních měsících.

„Lenoxa věděla, že se k takovému kroku chystáme. V pátek od nás dostala jasnou informaci, že v pondělí přerušíme dodávky zemního plynu,“ dodává Pavel Zajíc.

Společnost Lenoxa s médii nekomunikuje, nereaguje na telefony ani na dotazy zaslané prostřednictvím mailové pošty. „Tohle je už pro lidi poslední kapka. Budeme jedině rádi, když Lenoxa konečně odejde z města,“ nebere si servítky obyvatel dokského sídliště Pražská Josef Bláha.

Je zima

„Seniorům, kteří se nehýbou, je už po hodině zima, zahřát se nemohou ani při koupeli. V budově je i rehabilitace a ta se neobejde bez tepla. Pokud je zde někdo nahý tak mu musíme dopřát příznivou okolní teplotu, což nyní nejde,“ je nešťastná vedoucí domu s pečovatelskou službou Hana Maříková. Zde je situace o to komplikovanější, že pečovatelky musí zajistit veškerý servis pro seniory z dvaceti bytů.

Dům pro seniory postrádá „pouze“ teplo, jako jediní mají bojlery pro ohřev teplé vody. V mateřince museli předškoláci trávit převážnou část dne venku, aby se ohřáli. „Děti jsou teple oblečené, dostávají více teplých nápojů a zvolili jsme zvýšenou pohybovou aktivitu,“ popisuje provizorní řešení ředitelka MŠ Marcela Hrušková a dodává, že vyčlenili jeden kotel v kuchyni, v němž se normálně připravuje čaj, na ohřev teplé vody, aby dostáli přísným hygienickým podmínkám.

Hraje se o licenci

Starosta Doks Zdeněk Krenický ještě v pondělí odpoledne kontaktoval Energetický regulační úřad v Jihlavě (ERÚ). Ten podle něj zahájil kroky, které by měly vést k odebrání licence na dodávky tepla firmě Lenoxa.

„Ve středu se tu mají setkat zástupci RWE, Lenoxy a ERÚ. Jak jejich jednání dopadne, bude záležet zejména na Lenoxe, zda dobrovolně odevzdá klíče od kotelny, nebo bude hrát vabank. Předpokládám, že po tomhle Lenoxa skončí v konkurzním řízení,“ komentuje Zdeněk Krenický. Ten byl zároveň iniciátorem schůzky s předsedy deseti společenství vlastníků bytových jednotek. Dva z nich ještě v pondělí odpoledne podali trestní oznámení.

Šetří ohrožení

„Provádíme šetření, zda se někdo přerušením dodávek tepla nedopustil trestného činu ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení,“ potvrzuje českolipský policejní mluvčí Milan Bradáč.

Lenoxa je od 12. března v insolvenčním řízení na návrh věřitele Jana Honzíka, kterému dluží nájemné za pozemky. Ten žádá soud o vyhlášení úpadku. Podle insolvenčního návrhu dluží firma také například Finančnímu úřadu v Liberci, Správě sociálního zabezpečení a České spořitelně.

Mezi věřitele se chce zařadit město Doksy a podle Pavla Zajíce to plánuje rovněž i RWE. Akciová společnost Lenoxa je již delší dobu kritizována za přemrštěné ceny tepla. Ty se pohybují kolem tisíce korun za gigajoul oproti standardním 590 až 670 korunám za gigajoul. Účtované ceny několikrát přešetřoval energetický regulační úřad i státní energetická inspekce.

Problémy s Lenoxou mají i v nedalekém Ralsku, kde za teplo platí rekordních 1050 korun za gigajoul. Zde firma přestala platit leasingové splátky za kotelnu v Kuřívodech a rovněž neuhradila zálohy za uhlí. Radnice jako ručitel nyní hradí splátky sama.