Občané Novoborska nesouhlasí s tím, aby jediným kritériem pro výběr budoucího vlastníka areálu léčebny byla pouze cena. Proto přišli s otevřenou výzvou, která se šíří elektronickou poštou. „Podpořit ji může každý tím, že výzvu přepošle na e-mail radního Petráčka,“ píší autoři výzvy.

Peníze versus sociální služby

Ti apelují nejen na radního Pavla Petráčka, ale na celou reprezentaci Libereckého kraje, aby se při prodeji novoborské léčebny neřídili jen cenou. Ale zvážili i lidskou a morální stránku prodeje.

„Měl by se dojednat buď převod objektu na město Nový Bor, které avizovalo zachování sociální a zdravotní služby pro obyvatele regionu. Nebo by provozování sociálních služeb mělo být podmínkou pro výběr budoucího vlastníka areálu,“ navrhují aktivisté.

Tato dvě řešení mají zaručit, že obyvatelé Novoborska nepřijdou o dostupnou péči pro dlouhodobě nemocné. Stejně jako to, že se areál léčebny nestane předmětem zájmu spekulantů, přeměny na ubytovnu nebo jejího zchátrání.

Výzvu pošlou i z radnice

„Vnímáme to jako ohrožení sociální situace ve městě Nový Bor a jeho okolí, kde se již nyní potýkáme s vysokou nezaměstnaností a s ní spojenými důsledky, jakými byl nárůst kriminality v loňském létě a podzimu, prohlubující se chudoba obyvatel mikroregionu, gamblerství a bohužel i růst rasové nesnášenlivosti,“ píší autoři dopisu.

Sami upozorňují na to, že výzva je anonymní. „Stejně tak jako je v současném politickém systému běžný občan. Význam výzvy spočívá v množství nás anonymních, kteří se k ní připojíme. Ani při volbách žádný ze zastupitelů nezná své anonymní voliče a přesto naším jménem vystupují,“ zdůvodňují aktivisté.

ČTĚTE TAKÉ: Kdo nabídne nejvíc, získá novoborskou léčebnu

Na jejich stranu se postavil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK): „Výzvu jednoznačně podporuji a budu jedním z těch, kteří ji radnímu Petráčkovi pošlou.“

Novoborská léčebna končí v těchto dnech svůj provoz a pacienti se stěhují na oddělení LDN v českolipské nemocnici. První zprávy o sloučení obou léčeben přišly loni v lednu. Proti tomu se postavili jak představitelé Nového Boru, tak obyvatelé regionu a na podporu zachování léčebny uspořádali petici. Pod ní se tehdy podepsalo 2,4 tisíce lidí.

Loni v září padlo definitivní rozhodnutí o přestěhování klientů do českolipské nemocnice. „Při zhoršení zdravotního stavu pacientů v Novém Boru řešíme časté noční převozy do českolipské nemocnice. Takové převozy pacientům rozhodně neprospívají,“ uvedl tehdy Petr Chmátal, ředitel NsP v České Lípě.

O objekt LDN projevilo zájem město Nový Bor. Měl zde vzniknout domov důchodců, kde by mohli být umístěni i pacienti s Alzheimerovou nemocí. Součástí měla být i nabídka takzvané odlehčené služby, která v regionu citelně chybí.

Koupit léčebnu může i Bor

Ale dozorčí rada a představenstvo akciové společnosti NsP rozhodlo počátkem letošního března, že léčebna jde do prodeje za odhadní tržní cenu 7,5 milionu korun.

„Českolipská nemocnice není vzhledem k problémům ve zdravotnictví v dobré finanční situaci. Proto budeme a musíme postupovat podle zákona a objekt prodat za cenu stanovenou odhadem. Výzvu k prodeji zpracujeme v nejbližší době,“ zdůvodnil krajský radní pro sociální věci a předseda dozorčí rady NsP Pavel Petráček.

Ten doplnil, že na výzvu může reagovat každý a tedy i město Nový Bor. „Pokud tak učiní, budu prosazovat prodej právě Novému Boru, i vzhledem k tomu, aby bylo se zmiňovaným objektem naloženo co nejefektivněji,“ dodal krajský radní Pavel Petráček.