Lidé dlouhodobě nemají zájem o velké byty v lukrativní části České Lípy, jež patří do bytového fondu města. Podle starostky Hany Moudré odrazuje potencionální nájemníky vyšší cena nájemného. Radnice proto zvažuje, že byty prodá.

„V centru města je všech dvanáct velkých bytů volných. Je v nich plynové vytápění a tomu odpovídá měsíční nájemné deset tisíc korun. I když se občas najdou zájemci, kvůli vysokým platbám cuknou,“ uvedla Hana Moudrá s tím, že lidé raději za stejné peníze splácí hypotéku a bydlí ve svém.
„Máme hotový pasport nemovitostí v majetku města. Čeká nás rozhodování, jestli nějaké byty či domy budeme prodávat,“ doplnil místostarosta Jiří Kočandrle.

Česká Lípa v minulosti většinu ze svých více než tří tisíc bytů rozprodala. Ve svém vlastnictví si ponechala pouze 460 bytů, z nich polovina patří do kategorie sociálního bydlení. Před časem město dokončilo výstavbu 150 bytů na sídlišti Lada. Ty měly být původně družstevní, kvůli vysoké poptávce po nájemním bydlení ale radnice rozhodnutí změnila. Dnes jsou volné byty i zde.

„Zájem o ně klesá, proto se do další výstavby bytů pouštět nebudeme,“ řekla Hana Moudrá. Kvůli přijaté dotaci ale byty na sídlišti město odprodat nemůže.
Paradoxně radnice musela v roce 2007 na následující tři roky stopnout příjem žádostí o pronájem obecních bytů kvůli přetlaku zájemců.
„V současnosti platí stop stav pouze u bytů na sídlišti Lada,“ řekla mluvčí českolipské radnice Kateřina Urbanová.

Namísto nájemních bytů se radnice zaměřila na podporu individuální výstavby. Čtyři desítky rodinných domů postupně vyrostou v lokalitě U Kola. Do vybudování vodovodu, dešťové a splaškové kanalizace, vedení elektrické energie, veřejného osvětlení, komunikace a chodníků investuje město postupně více než třicet milionů korun. Podle místostarosty Kočandrleho je několik domů zkolaudovaných. S další rodinnou výstavbou se čeká na územní plán, který by zastupitelé měli schválit letos na jaře. Ten počítá s místem pro rodinné domky od Staré Lípy na Dobranov, v Dolní Libchavě či ze Slovanky na Horní Libchavu. „Do budoucna už neplánujeme tak velké investice do sítí jako v lokalitě U Kola,“ dodala Hana Moudrá.