Dým, který se valil z okna ve druhém patře novoborské radnice vypadal děsivě. Z oken se vykláněli a křičeli o pomoc uvěznění lidé. Tak začínalo cvičení, jenž prověřilo spolupráci hasičů v rámci Euroregionu Nisa. Na akci přijeli i hasiči z Polska, ovšem představila se především česko-německá sekce.

Vzápětí po příjezdu městské i státní policie přijeli dobrovolní hasiči z Nového Boru, Liberce Krásné Studánky, Příšovic, České Lípy Dobranova a německé Žitavy. Policie omezila dopravu, aby hasiči mohli natáhnout hadice k nádrži u polikliniky, odkud čerpali vodu.

I když se hasilo na sucho, všechno klapalo, jako kdyby skutečně šlo o život. Hasiči s výsuvným žebříkem zastavili pod okny a okamžitě ho přistavili. Další skupina vběhla do útrob úřadu, kde v dýmu hledali uvězněné osoby, které pak vyváděli ven z budovy. Tam se o ně starali další hasiči, kteří lidem přiotráveným kouřem poskytovali první pomoc.

Nejen záchrana osob byla v popisu cvičení. Vzhledem k tomu, že podle plánu hořelo v archívu, další částí byla záchrana archiválií. Jakmile byli lidé v bezpečí, začali se tak zachraňovat krabice s dokumenty.

Model pro EU funguje

Vzájemné cvičení několika jednotek si pochvaloval i primátor německé Žitavy Arndt Voigt. „Jsem velmi nadšený a mám příjemný pocit z toho, jak to funguje mezi hasiči z Čech a Německa,“ řekl a dodal: „Jsem spokojený s tím, jak spolupracují hasiči z několika zemí a právě Euroregion Nisa by mohl být model pro EU s ohledem na bezpečnost.“

Jako host se na akci zastavil i Vladimír Formánek, ředitel územního odboru Česká Lípa HZS Libereckého kraje. I on byl s akcí spokojený a připomněl, že jednotky, které se akce zúčastnily, jezdí pravidelně nejen k požárům a nehodám, ale třeba i k likvidaci včel. Podle jeho slov sobotní ukázkové cvičení potvrdilo, že na posádky je spolehnutí.

Zasahovali na jedničku

Premiérové cvičení Systém odvracení ohrožení a poskytování pomoci v Euroregionu Nisa, který je součástí projektu přeshraniční spolupráce Cíl 3 se podle velitele zásahu Josefa Kočího ze SDH Nový Bor podařilo. „Zásah proběhl v naprostém pořádku. S kolegy jsme se domluvili, že cvičení uděláme pomalejší, aby lidé všechno viděli,“ komentoval Josef Kočí.

Kromě toho novoborští hasiči z peněz tohoto projektu získali velitelský vůz značky Toyota, který byl rovněž k vidění v rámci zásahu.
„Jsem rád, že se povedlo získat finance do této oblasti. V rámci Cíle 3 bylo alokováno pro celou česko-saskou hranici čtyřicet miliónů korun,“ doplnil místopředseda Euroregionu Nisa Jiří Vosecký.

Ten v souvislosti s tím připomněl, že Euroregion Nisa v podstatě již vyčerpal všechny prostředky, které byly v rámci projektu Cíl 3 k dispozici. „Zásluhu na tom mají samozřejmě také samotní hasiči, kteří připravili důkladně veškeré podklady,“ dodal Jiří Vosecký.

Ochladili rozpálené náměstí

Josef Kočí byl velmi rád, že přijeli i kolegové z Německa a že zásah samotný nebyl na ostro. „Za minulého režimu jsem hasil z kolegy z bývalé NDR, tak už vím, jak funguje přeshraniční spolupráce,“ řekl závěrem.

Po cvičení si lidé mohli prohlédnout vystavenou techniku a společné hasičské cvičení symbolicky skončilo společným zvukem sirén českých a německých vozů. Návštěvníky pak potěšil ještě malý přídavek - hasičská fontána, která na chvilku osvěžila rozpálené novoborské náměstí.

Autor: Tomáš Mařas