Erika Heřmanová nikdy neměla problémy se zuby. Kazy měla všeho všudy tři, a to navíc ještě z dětství. Na podzim však kvůli bolesti zubu probděla tři noci. Od té doby, co se přestěhovala z Brniště do České Lípy, neměla svého zubaře. A na svou nedbalost draze doplatila. Nikdo ji na podzim neošetřil. Nové pacienty totiž na Českolipsku většinou přijímají jen soukromí zubaři, světlou výjimkou je doktor Andrey Ivanov ze Žandova.

„V zoufalství jsem obvolávala všechny zubaře v České Lípě i v Novém Boru. Nikdo mě nechtěl zaregistrovat. A naslepo k někomu do ordinace jako akutní případ jsem jít nechtěla. Chtěla jsem počkat na víkendovou pohotovost, ale do té doby mě zub přestal bolet,“ popsala svou tehdejší situaci Erika Heřmanová.

Většina zubařů v celém Libereckém kraji jsou smluvními partnery Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jejich celkový počet se pohybuje nad celorepublikovým průměrem. Přesto jsou ale oblasti, kde zubaři chybí. Jednou z nich je také Českolipsko.

Zubaři jsou staří

„V Libereckém kraji jsou lokality, kde dostupnost k zubnímu lékaři není optimální, patří k nim i některá místa na Českolipsku. Větší část kraje přesto nabízí velmi solidní podmínky k ošetření. Navíc péče o chrup není až na výjimky podmíněna neodkladným řešením, takže stávající volné kapacity v Liberci a okolí mohou využít lidé z oblastí, kde zubaři chybějí,“ uvedl ředitel krajské pobočky VZP pro Liberecký kraj Jiří Benedikt.

Specialista marketingu a komunikace VZP Stanislav Šetina pak doplnil, že na Českolipsku působí celkem 52 smluvních partnerů pojišťovny. Z toho 28 jich pracuje v České Lípě a přilehlém okolí. Poměr počtu pacientů a zubařů tak vychází dobře. Problém je však v územním rozmístění jednotlivých ordinací a také v tom, že současní zubaři jsou staří. A mladých, kteří by je nahradili, je málo.

„Například v jižní části okresu bychom uvítali více ordinací. Celkově bychom pro Českolipsko potřebovali alespoň další tři smluvní partnery v oboru stomatologie,“ upřesnil Stanislav Šetina.

I když Eriku Heřmanovou zub přestal bolet, pokračovala v pátrání po zubaři. Zhruba po měsíci si domluvila prohlídku u jedné ze soukromých zubařek ve Stráži pod Ralskem.

„Paní doktorka mi odstranila zubní kámen, poradila mi, jak si mám správně vyčistit zuby a udělala mi preventivní prohlídku. Za sezení jsem zaplatila přes tisíc korun. Navíc další zákrok u zubu, který mě bolel, by mě vyšel na podstatně víc peněz. Pátrala jsem tedy po zubaři dál. Nakonec jsem se zaregistrovala u zubaře v Mimoni, kde byl již před tím zapsaný můj táta,“ řekla Erika Heřmanová.

V každém městě na Českolipsku je alespoň jeden zubař, každý z nich se stará o více než tisíc pacientů. Nové pak přijímá jen málokdo. Například k doktoru Janu Krausovi z České Lípy se mají lidé šanci dostat jen v lednu nebo červenci, kdy sestřička vyřazuje pacienty, kteří na prohlídku nepřišli déle jak tři roky.

Dát lepší podmínky

„Zaregistrovat se u mě lidé mohou. Musí se však připravit na to, že za vše budou platit, nemám smlouvu s pojišťovnou,“ podotkla zubařka Jitka Červenková ze Zákup.

Podle Stanislava Šetiny se VZP snaží pro Českolipsko získat nové zubaře. Mají ale dost omezené možnosti.

„Pokud představitelé měst a obcí potřebují do lokality dostat nové zubaře, doporučujeme jim, aby se jim pokusili společně s VZP nabízet natolik přitažlivé podmínky, aby svou praxi otevřeli právě v daném městě či obci. Například v Tanvaldu koupili zubaři ordinaci a nyní mu ji výhodně pronajímají,“ doplnil Stanislav Šetina.