„Pokoj je určený nemocným v terminálním stavu a jejich blízkým, kteří nemají možnost postarat se o umírajícího doma, ale zároveň s ním chtějí být v posledních chvílích jeho života. Chtějí, aby jejich blízký zemřel důstojně, neosamocen a usmířeně," řekl MUDr. Nikolaj Štaňko, primář oddělení LDN v NsP Česká Lípa.

První pokoj, který lidem z Českolipska slouží od podzimu 2010, je téměř stále obsazený. Rodinné pokoje se nacházejí ve čtvrtém patře monobloku zdravotnického zařízení a je v nich kompletní zázemí. Nechybí pečovatelské lůžko, vybavená kuchyňka, lednice, mikrovlnná trouba, televize a rádio s CD přehrávačem, nebo polohovací pomůcky. Samozřejmostí je WC a sprcha .

Pacient za den pobytu na zaplatí pouze regulační stokorunový poplatek. Doprovod pak za den pobytu zaplatí 150 korun, za stravu (pokud si ji objedná) 130 korun (20 Kč snídaně, 60 Kč oběd, 50 Kč večeře).

Odbornou a zdravotnickou péči zajišťuje nemocnice, pracovnice o. p. s. Hospicové péče Svaté Zdislavy pak nabízí doprovod umírajícího a jeho blízkých. Pořízení rodinného pokoje přesáhlo 200 tisíc korun, polovinu darovalo město Česká Lípa.

Českolipská nemocnice otevřela již druhý tzv. Rodinný pokoj pro paliativní péči.