„Lípa Musica je už pojmem, který reprezentuje kvalitní kulturní značku. Té jsme dosáhli vytrvalým a nekompromisním tahem na bránu. Tím myslím absolutní lpění na špičkové kvalitě s výběrem vhodných lokalit. Díky tomu se těšíme nebývalému zájmu publika a pochopitelně i interpretů,“ konstatoval předseda spolku Arbor a zakladatel festivalu Martin Prokeš.

Část bohatého programu se tradičně odehraje přímo ve městě nebo na Českolipsku, i když se zahajovací koncert 19. ročníku MHF koná v sobotu 12. září 2020 v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Soubor L'Arpeggiata zde provede svůj projekt Teatro d’Amore, v němž představí hudbu Claudia Monteverdiho a jeho současníků v originálních aranžích pracujících s jazzovými prvky. „Vstupenky na něj jsou už v prodeji,“ řekl Prokeš.

Spolek Arbor nabídne od jarních měsíců příznivcům klasické hudby sérii koncertů v rámci Českolipského komorního cyklu. Uskuteční se od března do prosince s výjimkou letních měsíců a nabídne šest koncertů. Pořadatelé navazují na více než padesátiletou tradici Kruhu přátel hudby v České Lípě. Slibují hned několik novinek. Tou první je změna koncertního prostoru.

Prezentační jízda železničního dopravce Arriva na tratích v Libereckém kraji. Na snímku vlak Siemens Desiro zachycen ve stanici Lomnice nad Popelkou.
Arriva zaplatí za chyby pokutu. Největší problém se týká odbavovacího systému

„Vybrali jsme kostel Mistra Jana Husa v městském parku, který nabízí díky své skvostné akustice a větší kapacitě lepší podmínky pro vyznění koncertů. Stalo se už zvykem, že každému koncertu předcházela přednáška o významné osobnosti, která se zapsala do historie České Lípy. V tomto trendu budeme pokračovat,“ uvedl Prokeš.

Českolipským fenoménem se také stal jazzový klub U Bílýho Černocha. Ročně se zde odehraje okolo pěti desítek koncertů, ale konají se v něm i přednášky. Podle jeho zakladatele Pavla Šmída mohou návštěvníci v roce 2020 čekat novinky a pestrý program. „Bude na místní poměry hudebně exotický, neformální, kultivovaný, hravý a bude se nadále snažit vyhýbat laciné kulturní zábavě,“ prohlásil Šmíd.

Od února začne muzicírování Školy rocku, která na sebe strhla pozornost hlavně nejmladší generace. „Škola rocku bude pokračovat dál, na vánoční setkání v Luxoru přišlo 400 lidí. Leden vypustíme kvůli maturitním plesům, ale už v únoru bychom rádi uspořádali speciální školu rocku s hostem, kapelou Řemdih. I se školou rocku na vodním hradě v červnu počítáme a stejně tak s oblíbeným festivalem Všudybud,“ upozornila jedna z organizátorek Květa Menclová.

Škola rocku si klade za cíl oživit zašlou slávu bigbítového klubu Luxor, kde probíhala českolipská rocková revoluce v 60. letech. Každý měsíc spolek Škola rocku pořádá hudební večer, kde si průměrně zahraje pět kapel.

Na podzim je v plánu zahájení dlouho očekávané rekonstrukce chátrajícího Jiráskova divadla. Těsně před jeho uzavřením na jeho prknech proběhne 44. ročník Českolipského divadelního podzimu (12. – 17. října 2020). Ten se za uplynulá léta se stal synonymem pro dokonale zvládnutou přehlídku ochotnických souborů, pro pestrý program a pro jistotu pěkných diváckých zážitků.

Novoroční ohňostroj v Novém Boru.
Českolipsko slavilo nový rok ohňostroji. V Novém Boru proběhla i ohňová show

„Jsem ráda, že nám lidé věří, i když někteří z nich pozvané hosty, spolky neznají. Věří ale naší dramaturgii, že jsme nevybrali špatný program. Nesmírně si důvěry v tento festival ceníme,“ řekla dramaturgyně, herečka a ředitelka přehlídky Dita Krčmářová.

 Rekonstrukcí a nezbytným uzavření Vlastivědného muzea a galerie bude českolipská veřejnost ochuzena sice letos o část kulturní nabídky. Setkávat se ale budou moci při zajímavých pořadech v Centru textilního tisku, u Knihomila Pavla Horáčka, v Městské knihovně na náměstí či na Špičáku. Pravidelně hodlá dál obohacovat kulturní život v České Lípě i zdejší Základní umělecká škola.