Zatímco počet lidí bez práce v Libereckém kraji v listopadu klesl, na Českolipsku je nezaměstnaných více. Práci v našem okrese nemělo k poslednímu listopadovému dni 3 251 lidí, o jednasedmdesát více než na konci října. Míra nezaměstnanosti stoupla o desetinu bodu na 4,1 procenta a je stále v kraji nejnižší.

Podle analytiků bude nezaměstnanost nyní zřejmě stoupat. „V nadcházejících měsících bude nezaměstnanost, v souvislosti s postupným ukončováním sezonních prací, pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste," uvedla Kateřina Beránková, mluvčí úřadu práce.

V celém Libereckém kraji lidí bez práce v listopadu ubylo, byť minimálně. Úřady na konci měsíce evidovaly 15 618 uchazečů o práci, v říjnu jich bylo jen o 20 víc. Nezaměstnanost tak zůstala na úrovni říjnových pěti procent. Podle údajů z Úřadu práce ČR byl tak nízký počet nezaměstnaných v kraji naposledy v listopadu 2008 ještě před hospodářskou krizí. Loni v listopadu hledalo v kraji uplatnění 18 865 lidí, nezaměstnanost byla na 6,1 procenta.

Rregiony

Listopadový vývoj nezaměstnanosti v Libereckém kraji nebyl ve všech okresech stejný. Kromě Českolipska rostla nezaměstnanost také na Semilsku, kde úřady na konci měsíce evidovaly 2 485 uchazečů, o 64 víc než v říjnu. Lidí bez práce ubylo na Jablonecku i Liberecku. I když se počet nezaměstnaných v listopadu o 64 snížil na 6 738, nezaměstnanost na Liberecku zůstala na 5,6 procentech.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v zemi 2,7 uchazeče. Podobná je situace v Libereckém kraji, kde úřady v listopadu nabízely 5860 volných míst, o 150 méně než před měsícem. V rámci kraje je největší nabídka práce na Českolipsku, kde mají jedno volné místo pro 2,3 nezaměstnaného. Nejhorší je situace na Jablonecku, kde nabízejí úřady jedno volné místo pro 3,7 uchazeče.

Absolventi

V evidenci úřadu práce dál ubývá i nezaměstnaných absolventů škol a mladistvých. Na konci listopadu jich v celém Česku uplatnění hledalo 17 812, což je o 2033 méně než v říjnu. V Libereckém kraji bylo na konci sledovaného měsíce bez práce 853 mladých lidí, o 46 méně než v říjnu.

„Tato čísla svědčí nejen o tom, že zaměstnanost a zaměstnatelnost mladých lidí roste, ale jsou dalším důkazem potvrzujícím opravdu dobrou kondici české ekonomiky," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.