Růst nezaměstnanosti se v českolipském okrese ani v květnu nezastavil. „Míra nezaměstnanosti na konci května překročila hranici 13 % a zvýšila se na 13,2 %. Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku je nezaměstnanost v okrese o 7 % vyšší a počet nezaměstnaných se zvýšil o téměř 4 000 osob,“ informuje mluvčí úřadu práce Marcela Ottová.

„Počet 7 249 osob bez práce je velmi nepříznivý a signály od některých zaměstnavatelů nejsou nadále nijak pozitivní,“ dodává ředitelka ÚP Zdeňka Cibulková. V průběhu května se v celém okrese nově zaevidovalo 849 osob.

„V celém okrese je nyní nabízeno celkem 504 volných míst,“ uvádí Marcela Ottová. Přestože v uplynulém měsíci bylo zaměstnavateli ohlášeno téměř 200 nových pracovních míst, na jedno pracovní místo v současnosti v okrese Česká Lípa připadá téměř patnáct nezaměstnaných.

Hledají šičky, svářeče a zámečníky

„Nejhorší situace je v nabídce pracovních míst pro lidi se středním vzděláním. Na jedno volné místo připadá téměř dvacet nezaměstnaných osob s výučním listem nebo s maturitou,“ doplňuje mluvčí. V okrese lze nalézt práci v oborech šička, svářeč, zámečník, nástrojař, zedník, číšník, lakýrník, řidič nebo zdravotní sestra.

„Nezaměstnanost se zvyšuje i ve většině specifických skupin nezaměstnaných,“ sděluje dále tisková mluvčí. Úřad práce na konci května evidoval již 1 048 osob se zdravotním postižením. Jednu třetinu nezaměstnaných tvoří lidé ve věku nad 50 let, vzrostl počet mladistvých bez práce.

„Jednáme se zaměstnavateli, obcemi, vzdělávacími zařízeními i dalšími subjekty, abychom v rámci aktivní politiky zaměstnanosti účelně využívali a kombinovali jednotlivé nástroje a tím podporovali nové pracovní příležitosti v rámci celého okresu,“ dodává.

Právě na téma nezaměstnanosti budeme během dnešního Dne s Deníkem hovořit nejen s ředitelkou úřadu práce Zdeňkou Cibulkovou, ale i se zástupcem firmy Bombardier Transportation. Pozvání přijal i Milan Šubrt, krajský odborový předák.