VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lídři v Dubé: problémy známe a víme, jak je řešit

Dubá – O přízeň voličů v Dubé se bude v blížících se komunálních volbách ucházet pět subjektů: Občané Dubé, Nezávislí, Občanská demokratická strana, Starostové pro Liberecký kraj a Dubská volba.

13.10.2010 7
SDÍLEJ:

Nedostatek pracovních míst je jedním z velkých problémů současné Dubé.Foto: Deník

U posledního jmenovaného sdružení budou moci obyvatelé volit mezi deseti kandidáty, u zbývajících jsou kandidátní listiny jedenáctičlenné.
Oslovili jsme lídry jednotlivých stran s otázkou, v čem vidí nejpalčivější problém v životě lidí v Dubé. Nechtěli jsme však jen problém pojmenovat, ale zajímalo nás zejména jaké nabídnou řešení svým voličům.

Starostové: žalostné silnice

„Stejně jako jiné obce a města nás nejvíce tíží žalostné stavy komunikací, cest a chodníků,“ má jasno Tomáš Novák ze Starostové pro Liberecký kraj. „Vše se snažíme postupně vlastními silami opravovat a řešit v rámci rozpočtu, protože dotace v této oblasti jsou téměř nedosažitelné.“

Starostové myslí i na bezpečnost občanů a ochranu jejich majetku. „Vzhledem k tomu, že ve městě nebude obnovená služebna republikové policie, plánujeme zřízení městské policie, která by pokryla rozsáhlé území Dubé,“ doplňuje Tomáš Novák.

Dubská volba: infrastruktura

Milan Netrh z Dubské volby si myslí, že největší potíže způsobuje katastrofální úroveň infrastruktury.

„Komunikace nejsou mnohde sjízdné ani v létě, zhusta chybí i pitná voda a kanalizace, a to dokonce i ve městě,“ popisuje Milan Netrh.
Podle něj jsou řešením pečlivě připravené projekty se znalostí technické stránky, aby byly žádosti o dotace úspěšné a s tím se i efektivněji využíval rozpočet města.

„Bohužel je v Dubé i nízká úroveň spolkového života a zájmových činností. Cestou ven může být zapojení nových lidí do života celého regionu, nejen vlastního města,“ doplňuje Milan Netrh.

Občané Dubé: padající Slavie

Neutěšený stav chodníků a vozovek na prvním místě zmiňuje rovněž Miloslava Vokolková z Občané Dubé. Ta výčet rozšiřuje o havarijní stav opuštěných budov ve městě, málo pracovních příležitostí a nedostatek bytů. Proto budou podporovat individuální výstavbu.

„Co bych vyzdvihla je objekt bývalého hotelu Slávie, který je v majetku města, umístěný v centru a je na očích téměř všem, jak místním občanům, tak turistům i těm projíždějícím, protože silnice I/9 prochází právě kolem tohoto objektu. Hotel je památkou, je zpracovaná studie, ale dosud se nepodařilo získat žádnou dotaci. Tento pomník kazí celkový vzhled v jinak upraveném prostranství města. Místní si určitě zaslouží kulturní stánek, jakým by multifunkční zařízení mělo být,“ pokračuje Miloslava Vokolková s tím, že je důležité se nejen snažit nadále o získání dotace, ale začít s opravou z vlastních prostředků.

Nezávislí: málo práce

Nedostatek pracovních míst tíží nejvíc Zdeňku Šepsovou z Nezávislých.

„Měli bychom proto pokračovat v modernizaci městského autocampu a snažit se získat finance z evropských fondů na rekonstrukci unikátní bývalé sušárny chmele, abychom podpořili rozvoj cestovního ruchu a tím vytvořili nová pracovní místa. Důležité je nadále zaměstnávat občany na veřejně prospěšné práce a také podporovat malé a střední podnikání,“ nabízí Zdeňka Šepsová.

ODS: odcházejí mladí

Dubá, podle Tomáše Nováka z ODS, s trochou nadsázky stárne, za což může odliv mladé generace. Za ním hledá mimo jiné problém s nezaměstnaností, vzděláním, kulturním vyžitím nebo absencí bytů. Jako jedno z řešení vidí výstavbu nových městských bytů.

„To bychom rádi řešili odkupem bývalého výrobního závodu Elite na dubském náměstí, kde by po rekonstrukci mohly vzniknout startovací byty pro mladé. Motivací pro ně by mohl být i finanční příspěvek na narozené dítě, ale samozřejmě ošetřený tak, aby jej nebylo možné zneužívat,“ vypočítává Tomáš Novák.

Nezanedbatelné je podle něj zviditelnit a zatraktivnit Dubou pro širokou veřejnost, ať už pořádáním kulturních akcí, spoluprácí s cestovními kancelářemi nebo v nejrůznějších sdělovacích prostředcích.

Autor: Radmila Pokorná

13.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Pokusy s prototypy třiček v českolipském Centru textilního tisku.
5

Patrioti z Lípy mají na triku obtisk kanálu

Úřad práce. Ilustrační foto.

Nezaměstnanost klesá pomaleji. Hrozí úplné zastavení

Hokejisti České Lípy byli v Turnově blízko k výhře

Liberecký kraj - Více než vyrovnanou partii s lídrem Krajské ligy mužů odehráli hokejisté České Lípy ve 13. kole na ledě Turnova.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Bor po mnoha letech dosáhl svého

Nový Bor - Sbírky novoborského sklářského muzea mu konečně i patří. Další muzea spravující papírově cizí předměty budou následovat.

Do České republiky míří orkán. Už ráno komplikoval dopravu silný vítr a sníh

Severní Čechy - Dopravu v České republice v pondělí ráno omezily především zbytky sněhu a na některých místech také silný vítr. Opatrní by řidiči měli být zejména na silnicích druhých a nižších tříd ve vyšší polohách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT