Ocenění, jehož současnou podobu navrhl architekt a designér Bořek Šípek, letos slaví kulaté výročí. Skleněnou benátskou masku přebírají divadelní herci už dvacet let. Vizuál ceny se od roku 2003 nemění, stejně jako její výroba. Každá cena Thálie váží tři kilogramy a její samotná výroba zabere huti zhruba hodinu, což je v poměru k časům výroby jiných skleněných kusů hodně času.

Celkově jde ale o několikadenní proces. Vyfouknutí trofeje do dřevěné formy není vůbec jednoduché, a to se na dutou vázu ještě zatepla musí přidat ucha. „Nejnáročnější je právě lepení oušek. Jedním tahem se dá celá trofej pokazit. Pokud by totiž jedno ucho bylo viditelně výš nebo níž, trofej nelze použít,” popisuje sklář Petr Kuchta.

Nejnáročnější částí výroby je potom broušení trofeje, které zabere až pět hodin. Než k němu vůbec dojde, musí vyfouknutý kus skla dva dny pomalu chladnout, aby nepopraskal. Z dutého kusu připomínajícího vázu musí brusič odříznout celou jednu část, a vytvarovat tak základ benátské masky, který nakonec ještě ozdobí oči a úsměv. Stává se, že právě v této fázi už skoro finální kus praskne.

Zdroj: Deník/Petra Hámová

I proto sklárna společnosti Lasvit každý rok vyprodukuje masek víc než potřebných dvacet. „Tvoříme zhruba třicet procent cen navíc, abychom měli dostatečnou rezervu. Ke ztrátám nedochází jen během výroby samotné, ale téměř každý rok někdo z oceněných svou trofej rozbije,“ říká ředitel sklárny David Ševčík.

Nejvíce trofejí má ambrovou a modrou barvu, pro vybrané kategorii ale v Ajetu tvoří i cenu z čirého nebo uranového skla. Celkem letos asociaci dodali osm variant. Letos se budou ceny Thálie udělovat v sobotu 30. září v Národním divadle a v přímém přenosu na prvním programu České televize. Ceny Thálie uděluje Herecká asociace těm nejlepším českým divadelním hercům od roku 1993, od roku 1999 se vyrábí na Českolipsku.