Jedna malá pobočka ale přeci jen zanikla, a to nedaleko odtud v obci Lindava. Nikoli však proto, že by ji zde už nechtěl nikdo provozovat, ale proto, že pracovnicím byla v nevyhovujících prostorách zima.

Budovu, ve které Česká pošta v Lindavě sídlila, vlastní město Cvikov, a to nemá na její opravu peníze. Rozhodlo se ji proto prodat. Pošta v zimním období nechtěla vystavovat své pracovníky mrazům a klasickou pobočku vystřídali mobilní pošťáci, kteří za zdejšími lidmi dojížděli. Sliby pošty o tom, že se tato změna poskytovaných služeb nijak nedotkne, ale rychle vzaly za své.

Aby mohli lidé poslat doporučený dopis či zaplatit složenku, musejí přijít hodinu před polednem k budově, kde pošta sídlila. V tu chvíli by zde na ně měl čekat mobilní pošťák. Lidé ale rychle pochopili, že chodit k poště na jedenáctou nemá nejmenší smysl.

To potvrzují i slova Karla Moravce, který bydlí v sousedství bývalé pošty. „Měli by sem jezdit v jedenáct. To se ale ještě nestalo. Většinou přijedou těsně po poledni. Byly ale i dny, kdy na ně lidé čekali až do jedné a někdy i do druhé hodiny odpolední,“ uvedl. „Tak to trvalo několik dní. Teď už lidé pochopili, že nemá vůbec cenu na pošťáky čekat a už sem ani nechodí. Když sem pak odpoledne přijedou, jen se otočí a jedou zase pryč,“ dodal.

Vzpomněli si na školku

O tomto problému se dozvěděli i na cvikovské radnici. Mají ale svázané ruce. Jiný objekt k dispozici nemají a pošta je soukromý subjekt, kterému nemohou nic nařídit. Zdánlivě jediným řešením pak podle slov starosty města Ivo Čeřovského bylo čekání, zda se brzy najde kupec na budovu, který ji opraví a s poštou uzavře novou nájemní smlouvu. „Jeden zájemce se již ozval. Poštu ale v budově nechce,“ řekl starosta.

Tím se situace ještě více zkomplikovala. Po této informaci ale nečekaně přišla pošta s jiným řešením. Vzpomněli si totiž na několik let starou nabídku, kdy město Cvikov poště nabízelo volné prostory v bývalé škole, kde v přízemí sídlí škola mateřská. V prvním patře budovy jsou prostory stále prázdné.
Do patra ale pošta nechce a po dohodě s radnicí tak dojde k velkému stěhování a přestavování.

Patnáct dětí ze školky se přestěhuje do patra a pošta bude v přízemí.

Bude školce stačit 200 tisíc?

Proti tomuto návrhu nenamítali nic ani pracovníci školky. „Když to tam přizpůsobí provozu školky, tak nemám důvod nesouhlasit,“ uvedla zdejší učitelka Dagmar Modráčková. To si ale i podle ní vyžádá nemalé peníze. Do patra není zavedená ani teplá voda, nejsou zde vyhovující toalety a vůbec celé prostory by potřebovaly kompletní rekonstrukci.

„Přišli sem a byli se vším hned hotoví. Řekli jen, že vymění velké záchodové mísy za menší a totéž chtějí udělat s umyvadlem. Vyčlenili na to směšně nízké peníze, za které se podle mého názoru připravit prostory pro školku rozhodně nedají a už vůbec ne za měsíc, jak si to na radnici představují,“ dodala.

Na přestěhování školky a úpravu prostor se na radnici ve Cvikově rozhodli vynaložit necelých 200 tisíc korun. „Nikdo se nás neptal a při tvorbě rozpočtu zapomněli na mnoho důležitých věcí,“ řekla dále Dagmar Modráčková a dává jeden příklad za všechny.

„Nepočítají třeba s tím, že když budeme v patře, tak budeme potřebovat nový zvonek na vstupních dveřích, kterým budeme moci zároveň dveře na dálku odemknout, abychom pustili rodiče dovnitř. Nemůžeme nechat dveře odemčené a už vůbec nejde, abych běhala při každém zazvonění dolů a nechala děti bez dozoru.“

Podle starosty města Cvikova jsou ale její obavy zbytečné. „Nemám důvod nevěřit připravenému rozpočtu. Věřím, že se nám jej podaří dodržet. Budova je navíc v majetku školy, která bude inkasovat od pošty nájemné a vedení školy proto nic nebrání, aby tyto peníze investovali do dalších úprav,“ uvedl starosta Ivo Čeřovský.