Budoucí zdravotní sestřičky a ošetřovatelé budou moci od září 2018 studovat v České Lípě. Rada kraje dala zelenou otevření místní zdravotnické školy. Záměr Libereckého kraje ještě musí posvětit ministerstvo školství.

Ilustrační foto
Nová zdravotnická škola v Lípě?

Až dosud museli zájemci o studium zdravotnických oborů z Českolipska zamířit do Liberce, Rumburku, Děčína nebo Středočeského kraje. „Po středním zdravotnickém personálu je na trhu práce významná poptávka a do budoucna se dá očekávat její růst,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Tulpa. Českolipská škola, která bude odloučeným pracoviště Střední zdravotnické školy a VOŠ v Liberci, nabídne dva obory zdravotnický asistent, který bude maturitní, a učební obor ošetřovatel.

ODBORNÉ UČEBNY

Zázemí najdou studenti i učitelé v budově Obchodní akademie, kde jsou dostatečné prostory. Pod dvou letech kraj zhodnotí zájem o studium a školu případně přesune do větších prostor.

Pro zahájení výuky nejsou potřebné pouze kmenové učebny, ale také ty odborné s odpovídajícím vybavením. „Nyní dokončujeme přehled potřebného vybavení a jeho zajištění. A to ve spolupráci s českolipskou nemocnicí,“ dodává mluvčí Libereckého kraje Markéta Žitná.

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.
Parkování u nemocnice přestane být noční můrou

Právě Nemocnice s poliklinikou v České Lípě (NsP), která se dlouhodobě potýká s nedostatkem zdravotních sester, záměr vítá. „Žákům nově vznikající školy nemocnice poskytne veškerý servis, a to jak v průběhu studia, tak také po jeho ukončení z pozice stabilního zaměstnavatele v regionu,“ říká předseda představenstva NsP Pavel Marek. V průběhu studia zajistí nemocnice na svých odděleních praxi a studentům 3. a 4. ročníků nabídne stipendia.