Operativní skupina deseti až patnácti zaměstnanců města by měla v budoucnosti brázdit českolipské ulice a řešit kalamitní stavy a nedostatky v ulicích. Zastupitelstvo České Lípy záměr schválilo při svém posledním zasedání a zároveň zaúkolovalo místostarostu Juraje Ranince vypracováním podrobného plánu.

Myšlenkou znovu zavést městské technické služby se zastupitelstvo zabývá od loňského roku. „Pracovně tomu říkáme rychlá rota," uvádí svůj projekt místostarosta České Lípy Juraj Raninec.

„Pamatuji si, když byla zima a chodníky byly posypané kamínky. Když sníh slezl, trvalo dlouho, než je někdo zametl. Pro všechny, kdo po dlažbě chodili, to bylo velmi nepříjemné," říká starostka České Lípy s tím, že je to jen jeden příklad z mnoha, kdy neflexibilní zadávání urgentních úkolů externí firmě zdržuje řešení problému.

Černé skládky a další nedostatky

Pokud občané narazí již dnes na nějaký nedostatek, mohou ho nahlásit městu skrze aplikaci pro chytré telefony Problem report, kterou naleznete na Google Play i na Apple App store. S tou by měla plánovaná Rychlá rota rovněž spolupracovat.

„Objevují se určité nedostatky, například černé skládky. Když mi je někdo nahlásí, já to předám vedoucí odboru, která následně objednává likvidaci u odborné firmy. To trvá třeba i týden," říká Juraj Raninec s tím, že pokud by město mělo k dispozici plánovanou partu pracovníků, stačilo by zvednout telefon a závada by byla do dvou hodin odstraněna.

Roční mzdové náklady odhaduje Juraj Raninec na zhruba tři a půl milionu korun. Další náklady na technické vybavení budou předmětem studie.

„Na základě zpracovaného návrhu bude zastupitelstvo rozhodovat, zda se záměr bude realizovat," dodává starostka Česká Lípy Romana Žatecká.

Záměr by prozatím neměl mít žádný dopad na rámcovou smlouvu na údržbu městské zeleně. Smlouvu má město uzavřenou s firmou Compaq.

Město Česká Lípa v 90. letech minulého století zrušilo technické služby a přešlo na zajišťování údržby majetku města prostřednictvím smluvních partnerů. Město Česká Lípa nyní udržuje cca 156 ha zeleně prostřednictvím společnosti, která jednou za 4 roky vzejde jako vítěz z vypsané veřejné zakázky. S touto společností je uzavírána rámcová smlouva. Nyní ročně město vydává na údržbu zeleně až 8 milionů korun.

S úrovní prací odvedených současnou firmou není město ani občané příliš spokojeni. „Zákon nám stanovuje jasně, že každá firma, která se do výběrového řízení přihlásila, musí doložit, že má za sebou nějakou praxi, že splňuje kvalifikační předpoklady. Pokud je tato podmínka splněna, rozhoduje dle zákona nejnižší cena," říká Juraj Raninec. Podle jeho slov může město odvedenou práci maximálně reklamovat, což prý s úspěchem činí.